وکالت صغیر باتفاق کبیر!

نقل از وبسایت حقوق فردا "دکتر لطیف عباد پور"

وکالت صغیر باتفاق کبیر!

لطیف عبادپور سردفتراسناد رسمی ۱۰ پازس آباد و دانشجوی دکترای حقوق خصوصی

آیا صغیر را می توان بانضمام کبیر۱ وکیل قرار داد ؟ فرضا در وکالت نامه ای ، ششدانگ پلاک ثبتی … را به دونفر بصورت بالمناصفه و بالسویه وکالت داد که یکی از آنها صغیر باشد ؟

هیچ پرسشی بی جهت از ذهن نمی تراود . اگر از سائل پرسیده شود که آیا صغیر تواند به تنهایی وکیل شود ؟ قطعا با استناد به مواد ۶۶۲ و ۶۸۲ قانون مدنی ۲پاسخ را منفی خواهد دانست که وکیل بباید برای انجام مورد وکالت اهلیت داشته باشد تا وکالت امکان تحقق داشته باشد و چون حجر عارض بر وکیل شود وکالت حاصل باطل شود .

پس این سوال از کجا به ذهن سائل خطور کرده است ؟ بی گمان ماده ی ۸۵۶ قانون مدنی در این میان بی تقصی نبوده است : « صغیر را می توان به اتفاق یک نفر کبیر وصی قرارداد . در این صورت اجراء وصایا با کبیر خواهد بود تا موقع بلوغ و رشد صغیر » .

اما وکالت را قیاس با وصایت نتوان کرد که یکی عقد است و آن دگر ایقاع . امکان وصایت معلق به رفع حجر را از ماده ی ۸۵۶ قانون مدنی و واضح تر از آن از ماده ی ۸۵۵ آن قانون ۳( وصایت به نحو ترتیب ) می توان استنباط کرد .وصایت در زمره ی ایقاعات است و متکی به اراده ی موصی . اراده ی وصی را نقشی در ایجاد این سمت نیست . پس لازم نیست وصی پیش از مبادرت به اجرای وصایت اهلیت داشته باشد . ( کاتوزیان ، حقوق مدنی ، ج ۳ ، ص ۴۵۴)

بنابر این اگر نتوانیم وکالت را با وصایت قیاس کنیم . فرقی بین آن که صغیر به تنهایی وکیل قرار گیرد با آن که به اتفاق کبیر وکیل شود نخواهد بود . فرق در آن خواهد بود که اگر چنین سندی در دفتر اسنادی تنظیم شده باشد و صغیری به اتفاق کبیر وکیل قرار گرفته باشد ؛ چنانچه وکالت بالانفراد باشد ؛ وکالت را باید دو وکالت مستقل دانست و یکی را صحیح شناخت و آن دیگری را باطل . اگر وکالت تنظیمی وکالت بالاجتماع باشد چون وکالت نسبت به صغیر تحقق ناپذیر است نسبت به کبیر هم تحقق نخواهد یافت چون شرط اجتماع از ابتدا حاصل نیست و در نتیجه وکالتی بوجود نمی آید .

پی نوشت ها :

۱- مراد کبیر رشید است

۲- ماده ی ۶۶۲ قانون مدنی : « وکالت باید در امری داده شود که خود موکل بتواند آنرا بجا آورد وکیل هم باید کسی باشد که برای انجام آن امر اهلیت داشته باشد .»

ماده ی ۶۸۲ قانون مدنی : « محجوریت موکل موجب بطلان وکالت می شود مگر در اموری که حجر مانع از توکیل در آنها نمی باشد و همچنین است محجوریت وکیل مگر در اموری که حجر مانع از اقدام در آن نباشد .»

۳- ماده ی ۸۵۵ قانون مدنی : « موصی می تواند چند نفر را بنحو ترتیب وصی معین کند به این طریق که اگر اولی فوت کرد دومی وصی باشد و اگر دومی فوت کرد سومی باشد و هکذا .»

/ 12 نظر / 127 بازدید
نمایش نظرات قبلی

با سلام نحوه گواهی امضا شخص بی سواد چگونه است .1- گواهی اثر انگشت شخص بی سواد 2- گواهی شخص بی سواد با گرفتن شخص دیگری بعنوان امین که اثر انگشت شخص بی سواد را گواهی میکند.

mahzar59

فرهیخته گرامی بسیار خرسندیم که در ماه اردیبهشت ، باآغاز فصل بهار ،هشتمین هم اندیشی و گردهمایی وبلاگ نویسان حوزه دفاتر اسناد رسمی درجهت بررسی راهکارهای اتحاد و همکاری سران دفاتر و دفتریاران کشور وبررسی علمی و صنفی مشکلات و تغییرات فراروی دفاتر،به یمن و تبرک جویی از هشتمین امام معصوم و در تقارن با عید مبعث نبوی از عصر روز چهارشنبه 23/2/1394 لغایت بعدازظهر روز شنبه 26/2/1394 مصادف با روز مبعث نبوی به مدت سه شب و دو روز در شهر مقدس مشهد برگزار می گردد حضور پرشور و ثمر بخش شما فرهیخته گرامی و رهنمودهایتان بسی مایه دلگرمی و نشاط و پویایی جمعمان خواهد بود . در صورت تمایل با ثبت نام در وبلاگ http://hamayesh8.mihanblog.com و یا مفتخرمان خواهید ساخت .

دوستان ارشاد بفرمایید که در خصوص تنظیم وکالت فروش خودرو که وکیل آن صغیر است تکلیف چیست؟

سردفتر ی ازقم

باسلام همکار گرامی اگر ازتعرفه پحق التحریر یشنهادی کانون تهران به سازمان اطلاعی داردید لطفا منتشر فرمایید . تا همکاران ببینند چه گلی به سرما خواهد زد خیلی متشکرم

سردفتر

باسلام براستاد گرامی همکار محترم دوستان را ازفیض دیدارتان محروم نفرمایید چرادرهمایش ها شرکت نمی کنید البته انتظارم بی جاست زیرا شما درقم که شهرخودتان بود شرکت نکردید ودرسایر جاها هم همین طور شاید حضوردرهمایش ها خطرناک باشد واختیاط واجب است .

فارغ التحصیل حقوق

سلام جناب اقای پیرمحدی عزیز-غرض ازمزاحمت اینکه اهمیت دروس عمومی عربی وادبیات ومعارف درازمون سردفتری چقدرهست؟این دروس رامثل مدنی وثبت وتجارت باید70-80زدیانه 30-40هم کفایت میکنه؟برااین میپرسم چون خیلی سخته کناردروس تخصصی حقوق بخوای سرمایه گذاری برای این دروس بکنی...ممنون

سردفتر

سلام وبلاگ بی حالی داری فقط کپی پیست است ودیگرهیچ تعطیلش کنید بهترنیست

سردفتر

با سلام البته بايد ابتدا بين صغير مميز وغير مميز فرق قائل شد وهمچنين بين وكالت در أمور حقوقي ومالي كه نظر استاد معظم كاتوزيان نيز در اين خصوص قابل تأمل است