دفاتر اسناد رسمی جایگزین املاکیها شدند .

منبع : سایت شبکه خبر

زمان انتشار خبر: چهار شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸

 دفاتر اسناد رسمی جایگزین املاکی ها شد

 

به عنوان مثال مجموع تمام هزینه های تنظیم سند رسمی اجاره در دفترخانه ها شامل حق الثبت، حقوق دولتی، حق التحریر و مالیات بر ارزش افزوده برای ملکی که به مدت یکسال در ازای ماهیانه ۱۰۰ هزارتومان اجاره داده می شود فقط ۳۵ هزار تومان برای هریک از طرفین است.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران از رفع مشکل تنظیم قراردهای اجاره در دفاتر اسناد رسمی خبر داد و گفت: از این پس تنظیم قراردادهای اجاره زیر سه سال نیازی به استعلام ندارند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر" محمد رضا دشتی اردکانی " در نشست خبری با حضور خبرنگاران افزود: تا پیش از این برای تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفاتر اسناد رسمی اخذ مفاصاحساب دارائی و استعلام های متعدد به موجب قانون آئین نامه یا بخشنامه الزامی شده بود که این مانع و مشکل برای تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفترخانه ها برطرف شد.
 
رییس کانون سردفتران و دفتریاران اضافه کرد: پس از ابلاغ بخشنامه مورخ چهارم اردیبهشت ماه امسال معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از این پس مردم می توانند از مزایای متعدد تنظیم و ثبت آسان و مطمئن اسناد رسمی اجاره ملکشان در دفترخانه ها برخوردار شوند.
 
دشتی اردکانی ادامه داد: بر این اساس فقط تنظیم سند اجاره بیش از سه سال نیاز به استعلام از اداره ثبت مربوطه داشته و برای مدت سه سال وکمتر از آن نیازی به استعلام نیست.
 
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: مجلس شورای اسلامی در سال 1385 با بررسی مشکلات ایجادشده بر سر راه تنظیم سندرسمی قانونی را تصویب کرد که اخذ استعلام های متعدد و غیرضروری را منتفی می ساخت.

دشتی اردکانی گفت: اما با این حال به موجب استنباط برخی مسئولان برای تنظیم سندرسمی اجاره نیاز به اخذ مفاصاحساب از دارائی و استعلام از سازمان ثبت اسناد تشخیص داده شد که اخذ پاسخ استعلام وزارت دارائی طی دادنامه دیوان عدالت اداری در سال 1390 غیر ضروری تشخیص و این مانع از سر راه تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفاتر اسنادرسمی برداشته شد.
 
رئیس کانون سردفتران و دفتریاران تاکید کرد: اخیرا نیز سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به استناد ماده 26 قانون ثبت بخشنامه کرده که تنظیم سند اجاره بیش از سه سال نیاز به استعلام از اداره ثبت مربوطه داشته و برای تنظیم اسنادرسمی اجاره به مدت سه سال و کمتر از آن اعم از مسکونی - اداری یا تجاری - دیگر نیازی به استعلام نیست.
 
دشتی اردکانی گفت: به این ترتیب مراجعات مردم به دادگستری ها بابت دریافت ودیعه پرداختی به موجر یا تخلیه ملک یا نپرداختن اجاره و امثال آن منتفی می شود زیرا به موجب اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی تمامی این موارد از طریق ادارات اجرای اسناد رسمی مستقر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قابل انجام است.
 
وی گفت: به عنوان مثال مجموع تمام هزینه های تنظیم سند رسمی اجاره در دفترخانه ها شامل حق الثبت - حقوق دولتی - - حق التحریر و مالیات بر ارزش افزوده برای ملکی که به مدت یکسال در ازای ماهیانه 100 هزارتومان اجاره داده می شود- فقط 35 هزار تومان برای هریک از طرفین است.

_________________________

پی نوشت : با سپاس از ایمیل جناب احمد علی سیروس.

/ 0 نظر / 46 بازدید