اولین روز کاری سال 92 و ماجراهای اوراق جدید

با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت تمامی همکاران و دوستان .

پنجم فروردین اولین روز کاری سال 92 است ، دوستان و همکارانی تماس می گیرند و طرز تهیه و استفاده اوراق جدید را سوال می کنند و ظاهرا مشکلی در سیستم وجود دارد. اوراق دریافت میشود ولی مشکل چاپ وجود دارد و امکان تهیه و استفاده اوراق جدید وجود ندارد .

و ما خوشحال و مفتخر از این که  چقدر به روز و مطلع از وقایع جدید هستیم و  راضی از اینکه به موقع و قبل از شروع سال جدید اقدام به دریافت اوراق کرده ایم و فعلا چنین مشکلی نداریم .

و اما جالبتر : اولین مراجع برای ثبت سند وارد دفتر میشود . یک وکالت کاری برای تعویض پلاک موتور سیکلت می خواهند. وکالت در اوراق جدید تنظیم و تسلیم می شود و وکیل با آن راهی مرکز تعویض پلاک میشود .

یک ساعت بعد: وکیل مذکور وارد دفتر میشود و حالتی مغموم و ناراحت دارد : "آقا این چیه زدین، اینو که مرکز تعویض پلاک قبول نکرد، گفت: این چیه زدن، مامور تعویض پلاک یک برگ سند دیگر به تاریخ امروز از یک دفتر دیگر( اوراق سابق) نشان داد و گفت: اینها سند است نه آن. آن دفتر خانه که برای شما سند زده اشتباه کرده و هنوز به ما بخشنامه ای در این خصوص نرسیده .!!!!! "

به او توصیه کردیم امروز را صبر کن فردا برو انشاء الله حل میشود ظاهرا در جریان نیستند و رفت که فردا اقدام کند.

و ما احساس غبن کردیم از اینکه چرا اینقدر به روز و عجول هستیم و غبطه خوردیم به حال آن دفتر غافل یا بی تفاوتی که در اوراق قدیمی تنظیم سند نموده و کار و سندش بر کار و سند ما ترجیح داده شده است .

/ 11 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میرزا بنویس

سلام و درود با تبریک سال نو .. ینهم نو است و مانند هر نو دیگر در انتظار جا افتادن .... جالبتر اینکه همکاری امروز زنگ زد که سندی تنظیم کرده ام مشتری حاضر به بردن آن نیست میگوید سند میخواهم این چیست؟ و محکم ایستاده تا هزینه پرداختی را مسترد نمایم .... تلفنی با مشتری آن همکار صحبت کردیم تا قانع شد و قبول کرد ... چه میشود کرد؟

فرشچی

با عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو. ان شاالله این مسئله هم حل خواهد شد. اقدام سازمان ثبت برای الکترونیکی کردن خدمات بسیار قابل تحسین است اما ای کاش قبل از این تغییرات اطلاعات کافی در اختیار همکاران قرار می گرفت که نه همکاران به دردسر می افتادند و نه مردم سردرگم می شدند. البته همزمان بودن این همه تغییر در اوراق ثبتی و ارسال خلاصه معامله الکترونیکی و دستی و ... خود جای بحث دارد که هنور بعد از گذشت حدود یکماه از طرح آزمایشی الکترونیکی شدن ارسال خلاصه معاملات هنور تکلیف مشخص نیست. اگر الکترونیکی است و قرار است جایگزین اوراق شود پس اوراق جدید خلاصه معامله که در سایت قرار داده اند چیست و اگر اوراق مهم است پس الکترونیکی کردنتان چیست؟ آیا فایده ای هم به جز سردرگم کردن سردفتران و مسئولین در ادارات ثبت که حتی خود قادر به پاسخگوئی سوالات سردفتران نبودند داشت؟ ای کاش مقداری تامل می کردیم و بعد تصمیم می گرفتیم. تغییر و به روز شدن خوب است مشروط به اینکه با آگاهی و اطلاع رسانی کامل و سنجیدن همه جوانب باشد.

فرشچی

و اما اوراق ثبتی جدید!!! ای کاش مسئولین ذیربط از مدتی قبل طرح اوراق جدید را اعلام می کردند که دفاتراسنادرسمی تکلیف خود را می دانستند و سفارش اوراق جدید نمی دادند که هم هزینه اوراق را پرداخت کرده اند و هم باید به عنوان چرکنویس از آنها استفاده کنند. واقعا خنده دار نیست؟؟؟ یا حداقل تکلیف دفاتراسنادرسمی را در خصوص تعرفه ها مشخص میکردند که آیا باید برای مازاد بر 17 خط در اوراق جدید هزینه اوراق یک برگی قدیم را از ارباب رجوع بگیریم یا نه؟ و آیا بابت اوراق مازاد بر 2 برگ در اسناد به ازای هر برگ اضافه، مبلغ 5000 تومان به تحریر اضافه می شود یا خیر؟ خیلی جالب است که با چند سردفتر یا دفتریار صجبت می کنیم و هر کس نظری دارد و شاید بهتر است بگویم مایه تاسف است که اول طرحی را تصویب و بعد در موردش فکر میکنیم و جوانب را در نظر میگیریم. چه می شود کرد؟ در عوض همه چیز الکترونیکی شد و همه زحمات و دردسر ها برای سردفتران و دفتریاران است. فقط ای کاش بعد از کلنجار رفتن با این همه سردرگمی مورد بازخواست بازرسین محترم اداره ثبت قرار نگیریم. موفق و پیروز باشید

بهروز جان فزا

سلام باعرض تبریک سال نو خدمت شما همکار گرامی ، بله برای من هم اتفاق افتاد مشتری آمد به دفترم وگفت من سندی در هرمزگان برایم تنظیم کرده اند روی کاغذ معمولی بوده ومن با سردفتر بحث وجدالمان بالا کشیده است وسند را نخواستم اگر دفتر خانه شما از اوراق قبلی برایم تنظیم کنید وگرنه بروم خلاصه رفت وقانع نشد گفت این اوراق معمولی هستند واز دفترم خارج شد سردفتر 159 جیرفت

خانی

با سلام خدمت استاد عزیز جناب آقای پیرمحمدی امیدوارم انشاا..سال خوب و پراز نشاط و تعالی داشته باشید.

نون

با سلام و تبریک سال نو... زمینی وجود دارد که 4 دانگ آن به نام شخص اولی است و 2 دانگ آن بنام شخص دومی. ضمنا از وامی از بانک گرفته شده است و هرماه به اقساط از حقوق شخص اول کسر میشود(مهر بانک برروی سند هر دو شخص خورده است) و مطلب دیگر اینکه بر روی این زمین بنایی نیم کاره (یک سقف زده شده است) احداث شده که امکان گرفتن پایان کار وجود ندارد و خلاف پروانه ساخته شده است. اکنون ما می خواهیم آن 2 دانگ زمین را بدون توجه به ساختمان آن انتقال دهیم چه مدارکی لازم است؟ متشکرم

نون

با سلام در ارتباط با انتقال 2 دانگ از 4 دانگ شنیده ام چون کل پلاک را نمی خواهید انتقال بدهیم احتیاجی به گواهی عدم خلاف نیست درسته؟

نون

ضمنا ممنون میشم این قانون تسهیل را توضیح دهید مالک این 2 دانگ پدر بنده بوده که می خواهد به بنده انتقال دهد.

نون

با سلام و تشکر فراوان از پاسخ های جنابعالی، حال که نمیتوانم انتقال سند بدهم آیا امکان تنظیم صلح نامه هست طوری که برادرانم در آینده نتوانند مشکلی ایجاد کنند اگر این راه هم نیست چگونه می توانم؟ متشکرم

نون

ضمنا اگر بخواهیم فقط عرصه را انتقال دهیم ربطی به اعیان پیدا می کند؟ بدون اینکه اعلام کنیم که در زمین اعیانی ساخته شده است.