وزیر دادگستری : نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی فاقد اعتبار است

وزیر دادگستری:نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی فاقد اعتبار است.

وزیر دادگستری اعلام کرد: بر اساس قانون، نقل و انتقال خودرو بدون تنظیم سند رسمی فاقد اعتبار قانونی است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید مرتضی بختیاری، در نامه ای به معاون حقوقی رییس جمهور و در پاسخ به نامه هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خصوص اعلام مغایرت عبارت"صدور سند مالکیت" مندرج در بند(ب) ماده (1) آیین نامه اجرایی ماده (29) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با ماده (29) قانون یاد شده آورده است: با توجه به اینکه عبارت صدر ماده (29) قانون یاد شده صراحت دارد، اولا نقل و انتقال خودرو باید به موجب سند رسمی انجام شودکه مفهوم مخالفش این است بدون تنظیم سند رسمی نقل وانتقال خودرو اعتبار قانونی ندارد، ثانیا از عبارت سطر دوم ماده مذکور صریحا مشخص است که این نقل و انتقال باید در دفاتر اسناد رسمی صورت پذیرد.

 در ادامه این نامه آمده است: با توجه به مراتب فوق و روشنی موضوع در مفاد ماده (29) مزبور و مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی درباره بررسی و تصویب این ماده که نظر متقن به وضوح درباره موضوع اعلام شده در مجموع ایراد کمیسیون تطبیق مجلس وارد است و عبارت "صدور سند مالکیت" از بند (ب) ماده (1)آیین نامه اجرایی ماده (29) قانون مذکور باید حذف شود.

***

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: تلاش نیروی انتظامی در بحث نقل و انتقال خودرو، بر خلاف سیاست های نظام است رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تلاش نیروی انتظامی در موضوع نقل و انتقال خودرو را بر خلاف سیاست های نظام خواند و گفت: با توجه به صراحت ماده 29 قانون تخلفات رانندگی، ثبت عملیات نقل و انتقال خودور در دفاتر اسناد رسمی الزامی است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری ایرنا،‌احمد تویسرکانی،روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره اختلاف بین سازمان ثبت و نیروی انتظامی درتنظیم اسناد مربوط به نقل و انتقال خودرو افزود: در ابتدای امر نیروی انتظامی به شکلی جدی به دنبال این بود که تمامی سازوکارهای مربوط به انتقال خودرو را در اختیار بگیرد اما با کارهای کارشناسی که صورت گرفت مجلس این موضوع را نپذیرفت و در ماده 29 تاکید کرد که ثبت رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی انجام می ‌شود.

 این مقام مسوول در دستگاه قضایی کشور ادامه داد: استدلال نمایندگان این بود که نیروی انتظامی وظیفه مهم‌تری دارد و آن ایجاد امنیت در جامعه است و بسیاری از وظایفی که بر عهده دارد ممکن است به لحاظ کمبودهای موجود، عملی نشده باشد.

 تویسرکانی با بیان اینکه سیاست کلی نیروی انتظامی در گذشته برون سپاری برخی کارها مانند صدور گذرنامه و گواهینامه بود گفت: نمایندگان مجلس معتقد بودند با توجه به سیاست کوچک‌سازی دستگاه‌ها و واگذاری امور غیرحاکمیتی به بیرون، چچونه می توان لایحه‌ای را به تصویب رساند که براساس آن دفاتر اسناد رسمی وظیفه ذاتی خود را از دست بدهند و به نیروی انتظامی واگذار شود.

 رییس سازمان ثبت اسناد با بیان اینکه باید تلاش شود تا ثبت رسمی در کشور توسعه و گسترش یابد تاکید کرد: توسعه ثبت رسمی موجب کاهش دعاوی حقوقی در محاکم قضایی می شود و خصوص ثبت معاملات نباید موضوع را برخلاف سیاست‌های نظام از بخش خصوصی به بخش دولتی واگذار کرد.

 معاون رییس قوه قضاییه توضیح داد: سند رسمی، سندی بوده که بدون مراجعه به دادگاه امکان اجرای تعهدات آن وجود داشته باشد در حالی که برگ سبز صادر شده از سوی مراکز تعویض پلاک در حکم سند رسمی نیست و امکان اجرای مفاد آن در سازمان ثبت وجود ندارد.

 تویسرکانی یادآورشد که دستگاه‌های حاکمیتی نباید تلاش کنند تا بر حجم اختیارات خود بیافزایند زیرا این موضوع هم برخلاف سیاست‌‌های نظام است و هم با سیاست‌های چشم‌انداز 20 ساله مغایرت دارد.

/ 0 نظر / 44 بازدید