مساله 8

باسمه تعالی

سوال : پدری می خواهد خانه خود را با حفظ حق فسخ به مدت عمر خودش( مدت معین طولانی به شرط قائم بودن حق فسخ به شخص خودش ) به پسرش صلح کند لکن به نحوی که منافع یا حق انتفاع آن برای همسرش به مدت عمر همسرش باقی باشد . تنظیم سند بدین منظور به چه نحوی امکان پذیر است :

صور مفروض و پیشنهادی :

1 - مقدمتا طی سند صلحی حق انتفاع از ملک را به صورت عمری به همسرش صلح کند و سپس طی سند دیگری ملک مذکور را به شرایط مذکور ( مسلوب المنفعه بودن تا مدت عمر همسرش ) به پسرش صلح کند و در هر دو سند حق فسخ را برای خود محفوظ دارد .

2 - در یک سند صلح که متصالح آن، همسر و پسرش هستند حق انتفاع یا منافع را به مدت عمر همسرش به او صلح کند و عین و سایر منافع متصوره را به پسرش صلح کند . با دو شرط : اول بعد از فوت همسرش تمامی ملک عینا و منفعتا متعلق به پسرش باشد دوم : حق فسخ به مدت عمر خودش ( معین به زمان ) برای خودش محفوظ باشد .

نظر شما چیست ؟

 

/ 8 نظر / 78 بازدید
میرزا بنویس

سلام حضرت پیرمحمدی با عرض معذرت بعلت تاخیر و کوتاهی در جواب اس ام اس و کامنت جنابعالی که امید عفو دارم.... عزیز بزرگوار نظر حضرتعالی خود صائب است و حقیر نیز تلمذ مینمایم و در حدی نیستم که در مقابل حضرتعالی اظهارنظر کنم ولی حسب الامر عرض میکنم بنظر بنده سند نوع اول حضرتعالی وافی به مقصود و صحیح تر خواهد بود زیرا در قسمت عین ملک منظور مصالح حاصل میشود و در منافع نیز تا زمان حیات همسرش در اختیار مشارالیها میباشد و بعد از فوت وی علی الاصول و از آنجا که منافع تابع عین است به مالک عین برمیگردد که در صورتیکه مصالح از حق فسخ خود استفاده کند عین و منافع به مصالح میرسد و اگر فوت نموده ویا اسقاط حق نماید هردو متعلق حق متصالح (پسر ) میباشد

زرین ارتباط

شما می توانید همانند یک کارشناس ثبتی خبره و مسلط به محاسبات ریاضی، متن سهم هایی با هر سطح از پیچیدگی را محاسبه و نتیجه را بصورت دو عدد جزء و کل سهم بدست آورید. همچنین در صورت داشتن مساحت کل، متراژ مالکیت را هم محاسبه نمایید. *قابلیت محاسبه متن سهم مالکیت با هر گونه پیچیدگی *تعیین سهم افراد سهم گیرنده از سهم مخزن *محاسبه باقیمانده سهم پس از کسر از سهم مخزن *تبدیل سهم های ممیزدار به سهم های بدون ممیز *تجمیع سهم ها _______________________________________ * داراری تیم پشتیبان کارشناسی حقوق ثبتی و رایانه ای پاسخگو به مشکلات *پس از تهیه در صورت برخورد با مشکل و نیز عدم رفع آن توسط شرکت امکان عودت مبلغ وجود دارد. * همکنون این نرم افزار در چندین استان و اداره کل و واحدهای ثبتی و دفترخانه در حال استفاده است * بسیار مناسب و کاربردی برای مالکیت های مشاعی، انحصار وراثت و مالکیت های ممیزی و اعشاری در صورت امکان جهت حمایت از ماهها تلاش تیم متشکل از کارشناسان ثبت ، کارشناسان ریاضی، و برنامه نویسان؛ این نرم افزار را به دیگران هم معرفی نمایید تا بتوان شاهد ارائه محصولات آتی این تیم باشیم

@

در یک سند صلح امکان پذیر است : متصالح یک نفر آنهم پسرش است و مشروط بر اینکه خیار فسخ تا مدت .... سال با خودش و حق استیفای منافع مادام العمر همسرش خانم ...، با همسرش باشد.

بهروز رحمتی سردفتر 12 مراغه

به نظر من هر دو سند صحیح است اما به لحظ اینکه در کل حق التحریر دفترخانه بسیار کم است لذا به نظر می رسد نوشتن دو فقره سند بهتر باشد

عمو

سلام عمو مشتاق دیدار در اراک بودم که حاصل نشد

رضا

با سلام خدمت همكار عزيز به تازگي با سندي اين چنين كه يكي از همكاران نوشته بود مواجه شده اين همكار ملك را به فرزند مالك صلح كرده بود و و در ان شرط كرده بودند كه حق انتفاع به صورت مادم العمر براي همسر مالك باشد و همچنين شرط كرده بودن كه مصالح به مدت پنجاه سال داراي حق فسخ مي باشد

دفتریار

سلام وعرض ادب آیا این متن میتونه گواهی امضا بشه: (اینجانب....مالک 3دانگ پلاک ثبتی ......واقع در ....به خانم ......بعنوان شریک ملک مزبور(3دانگ دیگر) که نمونه امضا مشارالیه ذیلا معرفی وگواهی میگردد اختیار میدهم به آن بانک مراجعه وبا انعقاد قراردادهای لازم نسبت به سهم اختصاصی اینجانب از تسهیلات جعاله تعمیرات مسکن ملک مورد نظر استفاده نماید واینجانب حق هیچ ادعا واعتراضی را ندارم.)

کاتب عدل

با سلام و تشکر از حاج اقا پیر محمدی ‘ایا در وبلاگ شما به فرم های و متون اسناد (نمونه اسناد ) هم پرداخته شده است- نایب الزیاره باشید در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها .