گرامی داشت ششم دی . چرا ؟!

ماخذ : وبلاگ دفترخانه , به قلم جناب آقای علی امینی سردفتر محترم 27 قم .

 

 

در گفتگوی های روزانه و  معمول بارها شنیده ایم :« همۀ روزها ، روز خداست » یا « همه جا ، زمین خداست » اما با این وجود روزهایی را به صورت خاص گرامی می داریم یا در متون و مناسک دینی و ملی برای آن روز رفتار و اعمالی خاص مقرر و مرسوم شده یا روزی از همان روزهای خدا نزد برخی یادآور خاطره یا ویژگی به خصوصی می باشد .

 همین گونه است در مورد زمین یا جا و مکان ویژه . گرچه همه جا زمین خداست ولی برخی امکنه و جای ها و زمین ها از قداست و احترام خاصی برخوردارند یا یادآور واقعه و رویدادی هستند .
 همین قاعده نزد اصناف و جوامع شهری و کشوری نیز رایج و متداول است . گاهی سخن ها و گفته ها و اعلامات و اظهارات در دوره سال و ماه و هفته گفته می شود و در کلام روزمره بارها تکرار می گردد اما باز به فکر آن هستیم که همچون یک رفتار منسجم یا یک بسته مشخص تمامی آن گفته ها یا ناگفته ها و دیده ها و نادیده ها و حتی خاطرات و سرگذشت ها را در قالب یک روز یا یک هفته و گاهی یک ماه بریزیم و برای آن ویژگی خاصی قائل شویم .
 گرچه موضوع تعیین روزی در رابطه با « کاتبین بالعدل » به سال ها پیش و برآمده از ذوق و نیاز و قریحه بزرگان و پیشکسوتانی دلسوز و زمان شناس باز می گردد ولی چند سالی است که همکاران شما و بنده در این مکان و مقام به صرافت تعیین و اختصاص روزی به نام سردفتر ، تکریم جایگاه دفاتر ، روز دفاتر اسناد رسمی یا حتی هفته سند رسمی و اختصاص روزی در آن برای سردفتر یا دفاترافتاده اند و چند سالی است که با الهام گرفتن از دویست و هشتاد و دومین آیۀ سوزه مبارکۀ بقره موسوم به آیه مداینه ، دویست و هشتاد و دومین روز سال که مصادف با  ششم دیماه است را به نامی مرتبط با دفاتر نامیده تا انگیزه و فرصت افزونی ایجاد شود برای :
 ـ معرفی منظم و متین نقش سند رسمی ، دفاتر ، سردفتر و سایر عناصر دفترخانه اسناد رسمی به مردم
 ـ تبیین جایگاه سند رسمی در رفع معضلات و قضا زدائی
 ـ تثبیت حقوق مردم با استفاده از تجربیات سردفتر ، دفترخانه و تنظیم سند رسمی
 ـ رسمی نمودن و در نتیجه لازم الاجرا نمودن تمامی عهود و قراردادها و عقود و  ایقاعات
 ـ ایجاد انسجام و اتحاد صنفی و اعتلای جایگاه سردفتری اسناد رسمی
 ـ تقسیم و مساهمت و مشارکت در خوبی ها و مشکلات و رنج های جامعه
 ـ بیان خواست ها و نیازهای صنفی جهت انجام بهتر وظیفه دینی و ملی کتابت بالعدل

ـ اشتراک تجارب و تقسیم توانائی ها برای استحکام جایگاه دفاتر اسناد رسمی و نقش برجسته سردفتر عالم و متقی

 ـ ... و بسیاری دیگر از موضوعات و خواست ها که متناسب با زمان و مکان می توان به لیست بالا افزود و با حفظ کرامت و تمسک به عدالت و انصاف و قانون به سمت آن گام برداشت .
 اکنون ششم دی ماه در راه است و هر کدام از ما بایستی برای حفظ و تثبیت جایگاه خود و اکنون که اتفاق برتناسب این روز و نام گذاری آن می باشد تلاش بنماییم . این گوی و این میدان و این پیشکسوتانی که پای در رکاب حفظ و تثبیت جایگاه خود و معرفی غایت و هدف و توانائی خویش به جامعه نموده و اسباب بزرگی و اتحاد و انسجام و مطالبات را فراهم کرده اند .یا حق

ضمنا وبلاگ 6deyqom.blogfa.com برای انعکاس همایش گرامیداشت شش دی ماه با عنوان «تکریم جایگاه نهاد سردفتری اسناد رسمی» و دیگر  اطلاعات و اخبار توسط کمیته برگزاری مراسم ایجاد شده است.

 

/ 2 نظر / 84 بازدید
امینی

عرض سلام و ادب و احترام . همگار گرامی و عزیز شرمنده فرموده اید . سپاسگزار عنایت و محبت شما هستم . به امید گرامیداشت هر چه باشکوه تر این روز .

saber

محاسبه حق التحرير و حق الثبت اسناد مالي بسيار آسان