از وکالت بلا عزل تا وکالت بلا عوض !!!!!!

در حاشیه یک خبر

وکالت بلا عزل چیست ؟

امروزه به جهت فرار از تشریفات و موانع قانونی اسناد انتقال مالکیت ( همچون بیع ) فروشندگان و خریداران تمایل دارند به جای تنظیم سند انتقال مالکیت، فروشنده یک وکالت تام الاختیار در خصوص ملک مورد معامله به خریدار بدهد تا خریدار بتواند هر کاری خواست به وسیله آن وکالت در خصوص ملک مورد معامله انجام دهد. این وکالتها عقد جایز هستند یعنی فروشنده هر وقت بخواهد می توان خریدار را از وکالت عزل و وکالت را فسخ کند لکن برای این که خیال خریدار از این جهت که فروشنده او را از وکالت عزل نکند، راحت شود شرطی می آورند  مبنی بر اینکه موکل ( فروشنده ) ، وکیل ( خریدار ) را از این وکالت عزل نکند و اصطلاحا در دفاتر اسناد رسمی به چنین وکالتهایی "وکالت بلا عزل " گفته میشود . 

در بین عوام اعم از مشاورین املاکی و بنگاهیها و خریداران و فروشندگانی که سواد حقوقی ندارند این اشتباه زیاد مشاهده میشود به جای "وکالت بلاعزل" از "وکالت بلاعوض " استفاده می شود . که عبارت "وکالت بلاعوض" هیچگونه معنی و مفهومی از نظر حقوقی نداشته به نظر صرفا به جهت یک اشتباه شنیداری رایج شده است و مردم "وکالت بلاعزل " را وکالت بلا عوض می شنوند و استفاده می کنند.

این اشتباه شاید از مردم عادی و کم سواد حقوقی قابل قبول و توجیه باشد لکن استفاده از این عبارت از سوی یک نمانیده مجلس یا حقوقدان یا درج آن در یک خبر گزاری بسیار عجیب است .

 

حبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) در خبری آورده  است :

 

"قادری با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، ادامه داد: در حال حاضر در سیستم بانکی رایج شده که از وام‌گیرندگان وکالت بلاعوض گرفته می‌شود تا اگر آنها تعهدشان را اجرا نکنند بانک می‌تواند به هر اقدامی دست بزند. با مصوبه کمیسیون تلفیق، دریافت وکالت بلاعوض از وام‌گیرندگان ممنوع شد."

اگر این اشتباه از سوی خبرگزاری باشد ناپسند و عجیب خواهد بود ولی عجیب تر و ناپسند تر از آن در صورتی است که واقعا رئیس کمیسیون تلفیق از این عبارت استفاده کرده باشد و فاجعه جایی خواهد بود که ببینیم این عبارت در متن مصوبات کمیسیون مربوطه در مجلس نیز آمده باشد که بعید است چنین باشد .

______________________________________

پی نوشت : با سپاس از ایمیل جناب احمد علی سیروس .

/ 3 نظر / 379 بازدید
کارمند خبره

سلام .. احسنت به این دقت .. راستی شاید اشتباه تایپیست خبر ، یا ادیتور ، یا حتی خبرنگار بوده باشه ..!! البته بعید هم نیست نمایندگان مجلس از این سوتی ها بدن ..

عمو

سلام عمو مدتی از شما بی خبرم ودلتنگ وکالت بلاعزل یا بلاعوض یا بلاعرض یا بلا ارز یا بلادرز یا ... هر چه بگویند بانکها کار خود می کنند عموجان همین حالا نگاهی به متن اسناد بانکی مورد استفاده خود بیندازید ببینید این وکالت در بیشتر آنها وجود دارد ومن وشمای سردفتر از بیم ازدست دادن اسناد بانکی توان اعتراض نداریم

علی رضایی

با سلام سوالی از خدمتتون داشتم: اگر پدر به پسر خود وکالت نامه تام الاختیار بدهد بعدا ورثه میتوانند ادعا نمایند یا خیر؟