دو پیشنهاد،دو ضرورت( ایجاد بانک اطلاعات اتومبیل- تعطیلی روزهای پنج شنبه دفاتر )

دو پیشنهاد، دو ضرورت: ( 1 - ضرورت ایجاد بانک اطلاعات اتومبیل. 2 - تعطیلی روزهای پنج شنبه برای دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور.)

در روزهای گذشته مباحثی بین دوستان و همکاران در شبکه های اجتماعی و غیر اجتماعی طرح و پیشنها شد که هر دو از جهات مختلف مهم و قابل توجهند که به هر دو ذیلا اشاره میشود :

1 - ضرورت ایجاد بانک اطلاعات اتومبیل در سازمان ثبت : نظر به غیر قابل تردید و انکار بودن ضرورت و الزام تنظیم سند انتقال اتومبیل در دفاتر اسناد رسمی به موجب ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و این مطلب که مالک صرفا کسی است سند رسمی به نام او در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد و با توجه به مقاومتها و قانون شکنیهایی که در مقابل این الزام و ضرورت صورت میگرید و مشکلات عدیده ای در این راستا ایجاد شده از قبیل، قلمداد کردن اداره ی راهنمایی و رانندگی به عنوان مراجع اعلام مالکیت، فرارهای که از پرداخت مالیات های نقل و انتقال و حقوق دولتی از این ره گذر صورت می گیرد، بلا تکلیف بودن دفاتر اسناد رسمی در اجرای احکام صادر شده از مراجع قضایی که بدون توجه به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی صورت می گیرد و مشکلاتی از این دست، ایجاد بانک اطلاعات اتومبیل به مرکزیت سازمان ثبت اسناد و املاک را به عنوان سازمان ساماندهی مالکیتها، ایجاب می کند تا صرفا این سازمان به عنوان تنها مرجع قانونی اعلام مالکیت شناخته شود و با وجود سامانه ثبت الکترونیک اسناد این امر غیر قابل اجرا و دور از دست رس نیست و در خصوص اتومبیلهای صفر تولید کارخانه نیز، تولید کننده ها مکلف باشند در واگذاری اول گزارشی از مشخصات اولین دریافت کننده اتومبیل به سازمان ثبت اسناد و املاک جهت درج در بانک مذکور ارسال دارند. 

2 - تعطیلی روزهای پنج شنبه به صورت سراسری برای کلیه دفاتر اسناد رسمی و تغییر ساعت تعطیلی سایر روزهای هفته از 14 و 30 دقیقه به ساعت 16 : هفته پیش در شبکه های اجتماعی دوستان پیشنهادی دادند مبنی بر تعطیلی روزهای پنج شنبه و در عوض تغییر ساعت تعطیلی سایر روزهای هفته از 14 و 30 دقیقه به ساعت 16 که به جهات عدیده پیشنهاد بسیار مفید و معقولی به نظر میرسد که این جهات به شرح ذیل قابل ذکر است:

- ادارات دولتی پایتخت از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک و ادارت ثبت احوال در روز پنج شنبه تعطیل میباشند که این دو اداره ارتباط مستقیم با دفاتر اسناد رسمی و سامانه ثبت الکترونیک دارند و این امر در روزهای پنج شنبه مشکلاتی را برای دفاتر اسناد رسمی و سیستم مذکور ایجاد می کند .

-  بسیاری از کارمندان ادارات جهت تنظیم اسناد خود در دفاتر اسناد رسمی درساعات اداری با مشکل مواجه هستند و رقبت و تمایل به رفع این نیاز خود در ساعات بعد از ساعت اداری دارند .

- نظر به تعطیلی مدارس کشور در روزها پنج شنبه و به منظور هماهنگی سردفتران با دفتریاران با این امر و استفاده بهینه از وقت و تعطیلات، همکاران سردفتر و دفتریار نیز تمایل به این امر دارند.

- این امر باعث کاهش رفت و آمد همکاران و مراجعین در روزهای پنج شنبه بوده و در کاهش ترافیک شهری و کاهش هزینه ها مفید فایده به نظر میرسد .

لذا با توجه به این فواید و استقبال عموم همکاران از این امر از سازمان ثبت اسناد و املاک به عنوان مرجع تعیین ساعات کاری دفاتر اسناد رسمی، انتظار می رود این امر را مورد توجه قرار دهد .

نکته : اما لازمه این امر این است که به منظور هماهنگی دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور و جلوگیری از سوء استفاده عده ای، سامانه ثبت الکترونیک در روزهای پنج شنبه و جمعه، قطع و غیر قابل استفاده به منظور تنظیم سند باشد.

****

لذا از همکاران محترم و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انتظار میرود در جدی گرفتن و پیگیری این دو امر اهتمام ورزند .

/ 7 نظر / 166 بازدید
مصطفی میرزایی

سلام جناب پیرمحمدی ؛ پیشنهاد خوبیست انشاءالله که با تلاش و پیگیری دوستان مثمر ثمر باشد . « ایام عزت مستدام»

صهید

پیشنهاد اول کاملا بجا بود و اینکه بنده 3 سال پیش از طریق پرتال این پیشنهاد رو به کانون فرستادم .... اما پییشنهاد دوم به نظرم درست نیست تعطیلات تو کشور زیاده چقدرررر تعطیلی ؟؟؟؟؟

عمو

سلام عمو ناصر با پیشنهاد اول هزار درصد موافقم وخودم هم در وبلاگ کلبه عمو نوشتم و بارها به همکاران پیامک کردم متاسفانه معدودی توجه کردند حتی به مسئولین سامانه ضرورت ایجاد بانک خودرو را گفته ام خیلی متاسفم همکاران توجه نمی کنند باید بشدت پیگیری شود واقعا ضرورت دارد با دومی خیلی موافق نیستم چون سرظهر خیلی گشنم میشه و طاقت نمیارم که تا ساعت4 تو دفتر بمونم شاید 60 درصد 70 درصد موافق باشم اگر قول بدی یکی سرظهر برام تو دفتر کشک بسابد 5000 درصد موافقم دوست دارم عموی خوب و مهربون و قانونمند

عمو

سلام عمو ناصر "توچه دانی که سابیدن کشک چیست که نسابیدی اگر هم آش رشته خوردی کشک رامک ریختی " البته که پنج شنبه اگر تعطیل شود می توان کشک یک هفته راسابید عمو جان زندگی همش کشکه غمش پشمه[لبخند]

سامان

سلام واقعا نیازه؟؟ شما تا ساعت 4مشتری داری؟ ما توو ساعت اداری هم مشتری نداریم.مگه بیکاریم که تا ساعت 4معطل بشیم خداوکیلی از این ایده ها نده. بفکر مسائل مهمتر باش.

رضا 359

با سلام ایده های خوبی است اما با تعطیلی پنج شنبه بخاطر اختلاف با مراکز تعویض پلاک قبلا هم مطرح بود و از طرف سازمان رد شد یک پیشنهاد هم بنده داشتم البته در حد طرح و ناقص است و شاید جرقه باشد برای تکمیلش تا زمانی که کارت هوشمند ملی فراگیر شود ملاحضه بفرمایید نظر یادتان نرود. پیشنهادی را می خواهم طرح کنم گفتم شاید با همفکری همه دوستان مفید و تغییر و اصلاح ان مفید واقع شود و یکی از اقدامات برای جلوگیری جعل اسناد می تواند باشد به این صورت که برای روی شماره ملی شخص توسط سیستم ثبت انی قفل زده شود یا مسدود گردد به صورت موقت با اجازه صاحب شماره ملی و با اجازه کتبی به دقترخانه به این صورت که بر روی شماره ملی شخص با دادن رمز قفل شود مثل رمز توکن و یا قفل فولدر های کامپیوتر توسط دفترخانه به شخص متقاضی یک رمز داده شود به صورت کلی که اگر خواست بعدا برود در هر دفترخانه امضا کند شماره رمز را به دفترخانه ارائه کند تا در سیستم وارد کرده تا شماره ملی طرف باز شود تا دیگر نتوان بجای شخص امضا کرد و رمز یکبار مصرف باشد و همچنین می توان به صورت جزئی تر بر روی پلاک ماشین یا نوع ماشین بر اساس شماره موتور و شاسی و غیره به نام متقاضی ی

سردفتر

سلام فكري به حال موازي كاري ادارات و سازمانها بكنيد و الان بانكها تا سق 50 ميليون تومان بدون تنظيم سند و قرداداد رسمي تسهيلات پرداخت ميكنه اگر همين موضوع در دفاتر اسنادرسمي انجام شود و سازمان هم محبت كنه نرخ حقوالثبت رو كم كنه نياز به افزايش تحرير و غيره نميباشه