به دست آوردن مختصات ( طول و عرض جغرافیایی ) از طریق گوگل ارث.

به دست آوردن مختصات ( طول و عرض جغرافیایی ) از طریق گوگل ارث.

یکی از موارد لازم برای تهیه نقشه املاک و ثبت نام املاک جهت اخذ اسناد افرازی مطابق قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمانهای ثبتی فاقد سند ، تعیین طول و عرض جغرافیایی ملک مورد تقاضا میباشد .

مطابق مجوز اخیر سازمان ثبت اسناد واملاک، متقاضیان شخصا می توانند نسبت به تهیه نقشه و تعیین طول و عرض جغرافیایی ملک مورد تقاضا و تکمیل فرم آن ( مطابق این نمونه) و در فایل اکسل ( sabtemelk.ir/DownloadFiles/GTMM.xlsx ) اقدام کنند .

 

 

به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی از چندین طرق مقدور میباشد از جمله تحصیل آن از طریق دستگاهها GPS دستی یا GPS دستگاه موبایل میباشد. غالب متقاضیان به روش تحصیل طول و عرض جغرافیایی از این دو طریق آشنا نیستند .

راه ساده ی دیگری که برای تحصیل طول و عرض جغرافیایی به نظر میرسد،‌به دست آوردن آن از طریق نرم افزار گوگل ارث (google earth ) میباشد .

در این روش با ورود به نرم افزار گوگل ارث ( اگر این نرم افزار را در اختیار ندارید ابتدا باید آن را در رایانه خود نصب کنید ) ابتدا خانه یا محل مورد نظر خود را در کره گوگل ارث پیدا کنید و تا نزدیک ترین حد امکان بر روی محل مورد نظر زوم کنید. سپس از قسمت نوار ابزاز گوگل ارث گزینه (( افزودن )) را انتخاب نموده  و در ابزار مذکور گزینه (( مکان نشان )) را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه مکان نشان به شکل نشانه گذار یا دوک زرد رنگ ظاهر میشود، از طریق موس کامپیوتر خود، مکان نشان را به نحوی جابجا کنید که  وسط مربع مکان نشان، تقریبا در مرکز ملک مورد نظر شما قرار گیرد سپس در صفحه مربوط به مکان نشان گزینه تایید را بزنید. با این کار مختصات محل مورد نظر تعیین میشود . به نحوی که با راست کلیک بر روی نشانه ( شکل مکان نشان انتخاب شده  در محل مورد نظر) و انتخاب گزینه مشخصات مجدد می توانید مختصات ( طول و عرض جغرافیایی ) تعیین شده را مشاهده کنید .

نکته : ممکن است طول و عرض جغرفاییایی که از این طریق به دست آورده اید به درجه نباشد. طول و عرض جغرافیایی باید با دو عدد صحیح و شش رقم اعشار باشد ( مثلا  عرض : 34.645355 ، طول : 50.857818  ). برای اینکه مختصات به دست آمده را به درجه تبدیل کنید باید. در نوار ابزار گوگل ارث گزینه (( ابزار )) را انتخاب نموده و در صفحه باز شده گزینه ای با عنوان (( گزینه ها )) را انتخاب کنید با انتخاب آن صفحه ای باز میشود که در آن سربرگهایی وجود دارند که شما با انتخاب سربرگ (( نمای سه بعدی))  در قسمتی به نام (( نمایش طول / عرض جغرافیایی )) گزینه (( درجات اعشاری )) را تیک بزنید. با این کار مختصات به دست آمده شما به صورت درجه (دو عدد صحیح و شش رقم اعشار ) نمایش داده خواهد شد .

 

 

توضیح اینکه اگر مختصات ( طول و عرض جغرفیایی ) املاک را در قسمت جستجوی مکان گوگل ارث ( قسمت پرواز به ) وارد کنید(‌بدین نحو که از چپ به راست ابتدا عرض جغرفایایی و سپس با یک فاصله طول جغرافیایی وارد شود مثلا : 50.857818 34.645355  ) و اقدام به جستجو کنید . گوگل ارث بری روی مکان مورد نظر شما زوم خواهد کرد.

/ 11 نظر / 9501 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایوب

ممنون از راهنمایی خوبتون، پیروزو سربلند باسید.

افراچال

سلام .. مرسی از این راهنمایی .. فقط اگه ممکنه با یک مثال طریقه پر کردن فرم اکسلی که در مورد گوشه و حد فاصلل و .. هستش رو بیزحمت توضیح بدین..

امنه

با سلام و تشکر از متنتون من هم سوال افراچال رو داشتم . میشه نحوه محاسبه حد فاصل رو هم توضیح بدید؟ یا با طول و عرض جغرافیایی یا هر روش دیگه ای؟ چون من تعداد نقاطم زیاد هست حدود 115 نقطه که میخوام فاصله نقاط رو حساب کنم

حميد

ممنون از مطلب مفيدتون[گل]

اشکان

ممنون بسیار کارآمد بود با تشکر

gilas

سلام در تهيه نقشه utm دچار مشكل شده بودم خيلي به من كمك كرد. مهندسين نقشه برداري هزينه كلان ميخواستند خودم هم بلد نبودم.اين نوشته شما براي من بسيار مفيد واقع شد. دست گلتون درد نكنه. [گل][گل][گل][گل][گل]

gilas

فقط يه نكته سامانه ثبت ملك براي فايل نقشه اين مورد را نوشته : فایل نقشه انتخاب شده باید فایل اکسل با یکی از پسوند های .Xls و یا .Xlsx باشد. در حالي كه شما در سطر چهارم "براي نمونه" فايل ورد را گذاشتيد.كه سايت ثبت كننده ورد را قبول نميكند.و بايد فايل اكسل باشد. ادرس فايل اكسل اين هست : sabtemelk.ir/DownloadFiles/GTMM.xlsx

علی

عالی بود ممنون

بهنام

سلام. ممنون بابت توضیحات مفیدتون. میشه لطفا نحوه دانلود عکس از این نرم افزار رو هم توضیح بدید و برام ایمل کنید؟؟ بازم تشکر از سایت خوبتون[گل][گل]

سعید

خیلی ممنون، استفاده کردم.