دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

شب عید است و باز جنب و جوش عجیب مردم را می بینی در کوچه و خیابان. در اینجا آنها که کاسب و اهل کسبند اعم از بزاز و بقال و حتی بعضا فروشندگان لوازم خانگی هم از فرصت استفاده کرده و بساط فروش لوازم سفره هفت سین را بپا کرده اند و در این کار حداکثر استفاده را از مغازه محل کسب خود و حتی پیاده رو ها و حتی بخشی از کنار خیابانها نیز می برند و جلو مغازه ها سبزه ها و تخم مرغهای رنگی و  به ویژه تشتها و آکواریمها و ظروف ماهی قرمز خود نمایی می کنند.

 

_____________________________________________

 

 

 

________________________________________________

 

در کنار این ماهی های قرمز سایر انواع جانوران _ که در سالهای اخیر رایج شده -  از قبیل مار ، لاک پشت ، قورباغه و بعضا سایر انواع جانداران دیگر نیز حسابی توجه مردم مخصوصا بچه ها را بخود جلب می کند و بعید نیست تا چند سال دیگر این جانوارن عجیب و غریب به سفره های هفت سین نیز راه یابند .

______________________________

 

_________________________

 

دیدن ماهی های شب عید مرا به خاطرات دوران کودکی و نوجوانی می برد. چه حال و هوایی داشتیم نزدیکیهای عید. شوق ماهیگیری برای عید و سفره عید و نیز جهت فروش و کسب در آمد _طبق هر سال آن دوران _  حسابی به تکاپویمان وا می داشت به حدی که دلنگرانی و دغدغه درس و مشق و امتحانات ثلث دوم هم جلودارمان نبود. چند روز یا هفته مانده به عید در اولین فرصت پیش آمده در گروههای 4 - 5 نفره شال و کلاه می کردیم و تور و سطل و آذوقه به مقدار لازم بر می داشتیم و به قصد صید ماهی عازم می شدیم. در ابتدای جاده اراک - ورودی رودخانه ( قمرود ) به شهر _ جایی بود که شاه جمال می گفتیم . ابزار کارمان یک توری مستطیلی شکل بوده که آب راحت از آن رد شود و یک عدد سطل. دو نفری داخل قسمت آرام و کم عمق آب میشدیم در حالی که دو طرف تور را گرفته ایم، ابتدای کار سرمای آب کمی گزنده بود ولی کم کم عادت می کردیم، یک طرف تور را بالا نگاه می داشتیم و طرف دیگر را هماهنگ و همزمان  در زیر بته ها و سنگها و صخره ها می کشیدیم و  بلند می کردیم منتظر می شدیم آب ،که غالبا گل آلوده بود، تخلیه شود و بعد از تخلیه آب چه تماشایی و هیجان انگیز بود صحنه دیدن چند ماهی که ته تور جست و خیز می کردند و این هیجان و خوشحالی بدان جهت بود که، می دیدیم تلاشمان بی حاصل نبوده و با تور خالی مواجه نشده ایم و بعد بلافاصله ماهیها را قبل ازاینکه جان بسپارند به داخل سطل پر آبی که همراه داشتیم منتقل می کردیم. 

البته این ماهیها، ماهیهای رودخانه بودند و با این ماهیهای قرمز و خوشگل پرورشی ( ماهی گلی ) فرق داشتند .

_____________________________________

 

                   .   

                  .    

 

__________________________________________

 

و غروب هم که به خانه بر میگشتیم خسته و کوفته درس و مشق خوانده و نخوانده و نوشته و ننوشته شب هنگام زود بخواب می رفتیم و فردا درس و مدرسه و امتحان و زندگی و ..... .

هنوز هم که هنوز است بدم نمی آید آن تجربه ماهیگری به سبک آن دوران و آن هیجانات را باز تجربه کنم. به عقیده ی من ماهیگری  چه با قلاب و چه با تور کاری مفرح و نشاط انگیز و برای تمدد اعصاب  مفید است .

[ یکشنبه ٢۸ اسفند ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب