دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

خبر گزاری مهر _(( میر تاج الدینی:نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی ضروری نیست.))

 

معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور تصویب قانون جدید جرائم راهنمایی و رانندگی در مجلس شورای اسلامی را یادآور شد و اظهار داشت:

طبق ماده 29 این قانون که مربوط به نقل و انتقالات خودرو می باشد سندی که پلیس برای خودرو صادر می کند مدرک رسمی است.

 

وی تصریح کرد: با وجود سندی که پلیس راهنمایی و رانندگی برای خودرو صادر می کند اگر شخصی خودرو خود را بفروشد نیروی انتظامی علاوه بر اینکه پلاک آن را عوض و پلاک جدید صادر می کند سند جدیدی نیز تهیه می شود که این سند رسمی است.

میرتاج الدینی تصریح کرد: با وجود چنین سندی چه ضرورتی دارد که مالکان خودروها به دفاتر ثبت اسناد بروند و خودرو خود را به ثبت برسانند.

*****

 

قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و اخذ جرایم  مصوب 16/10/1389 مجلس شورای اسلامی:

ماده 29 -  : نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هر گونه نقل و انتقال وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تأیید شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جرایم و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه کنند.

 

تبصره 1:نیروی انتظامی می تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.

 

تبصره 2 : آیین نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره ای و با رعایت نوبت برای تمامی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه می رسد.))

*****

در ماده فوق خیلی صریح و روشن و بدون ابهام آمده است که انتقال اسناد باید مطابق سند رسمی و در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد .

ماده ی مذکور یک قانون است. قانون مصوب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مردم ، قانونی است کاملا جدید ، که تقریبا بیشتر از یک سال نیست که از تصویب آن می گذرد . نیاز به استدلال ندارد که بگوییم قانون برای این است که همه از آن اطاعت کنند تا از هرج و مرج و خود راء یی و استبداد جلوگیری شود حتی عامه ترین و کم اطلاع ترین افراد یک جامعه نیز این را می دانند .

حال با این وصف بسیار جای تعجب و تاسف دارد وقتی می شنویم معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور چنین اظهار خلاف قانونی نموده اند .

این سخن اگر از روی بی اطلاعی از قانون باشد آن هم از چنین شخصیتی،تاسف بار است و اگر از روی عناد و دهن کجی به قانون مصوب مجلس باشد مصیبت بار است .

 شاید جناب میر تاج الدینی از سابقه ثبت نقل و انتقال اسناد اتومبیل بی اطلاع هستند که گفته اند  (( این کار- ثبت انتقال در دفاتر اسناد رسمی _ جز تلف شدن وقت و هزینه اضافی برای مردم هیچ سودی ندارد.)) و خبرندارند که ثبت اتومبیل در دفاتر اسناد رسمی سابقه 30 - 40 ساله دارد و فقط چند سال است که نیروی انتظامی مرکزی را به نام مرکز تعویض پلاک با کلی خدم و حشم برپا کرده اند و کلی وقت و هزینه زائد بر مردم تحمیل کردند و می کنند به نحوی که ثبت یک سند در دفتر حد اکثر نیم ساعت زمان می برد ولی تعویض پلاک در مراکز مذکور حد اقل یک نصف روز وقت مردم را می گیرد چرا که برای تعویض پلاک و ایاب و ذهاب به مراکز مربوطه خریدار و فروشنده هر دو باید یک نصف روز مرخصی برای این کار داشته باشند.گذشته از این شرایط صحت معامله و تشریفات آن در این مراکز به هیچ وجه رعایت نمی شود.

حال تعویض پلاک وقت و هزینه اضافی بر مردم تحمیل کرده است یا ثبت سند رسمی؟

این امر را حمل بر بی اطلاعی جناب میر تاج الدینی از قانون و سابقه ثبت اسناد اتومبیل می کنیم چرا که اگر غیر از این باشد دهن کجی بزرگی به قانون و مجلس شده است و تحریک و دعوت به تمرد از صریح قانون نموده اند.

 گویا بی خبر از سابقه ثبت اسناد اتومبیل و تعویض پلاک این عبارات ناشی از القائات دیگران بیان نموده اند. شاید هم از روی متنی که به ایشان داده شده است این مطالب را خوانده اند.

 

[ دوشنبه ۱٠ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ٥:٢٩ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب