دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

باسمه تعالی

بر روی سند رهنی غیر منقولی به درخواست بانک مرتهن اجرائیه صادر شده است در جریان اجرا بانک مرتهن ، به جهت پرداخت دیون معوق از سوی راهن و مدیون، در خواست توقف اجرا را دارد حال سوال اینکه : تکلیف سند رهنی چیست ؟ 

ـ آیا سند رهنی کماکان به قوت خود باقی است ؟

ـ در صورتی که به درخواست بانک عملیات اجرایی متوقف و به صورت غیر رسمی مقرر شود مطابق مفاد سند رهنی راهن و مدیون از این پس به تعهدات خود عمل کنند لکن در اینده راهن یا مدیون باز از تعهدات تخطی کند آیا بانک می توان مجدد از دفترخانه در خواست اجرا کند یا اینکه باید ادامه عملیات اجرایی را از ثبت درخواست کند؟

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نظرات اظهار شده :

_ نظری بر این است دفترخانه نمی تواند دو اجرائیه بر یک سند صادر کند و باید مرتهن از ثبت درخواست توقف عملیات اجرایی نموده و بعد هم در صورت لزوم از ثبت در خواست ادامه عملیات اجرایی نماید .

_ نظر استاد طباطبایی بافقی:

برخلاف بعضی از همکاران که معتقدند با صدور اجرائیه دیگر دفترخانه فارغ از سند مرقوم است بنده اعتقاد دارم در هیچ مقرراتی چنین امری مقرر نشده و سند تنظیمی بعد از ختم اجرا و تنظیم سند انتقال اجرائی و الام مراتب از ناحیه ثبت به دفترخانه ..... موضوعا منتفی میگردد
بنابراین بعد از صدور اجرا حالتهای مختلف ممکن است اتفاق بیفتد
1-قبل از ابلاغ اجرائیه بانک درخواست اجرا را پس بگیرد در اینصورت نیم عشر نیز تعلق نمیگیرد و بنا به درخواست بانک و موافقت اجرا هرگونه تغییر در شرایط سند امکان پذیر است
2-بعد از ابلاغ اجرائی که نیم عشر هم تعلق میگیرد همان اقدامات ردیف اول امکان پذیر است منتها باید با اجرا تسویه حساب شود
3-در حین عملیات اجرا و قبل از تنظیم سند انتقال اجرائی توافق یا توقف یا استرداد و انصراف صورت گیرد که باز همان احکام فوق جاری است
4-انتقال اجرائی انجام شده و در ملاحظات دفتر قید شده که دیگر بجز فسخ و فک هیچ اقدامی نسبت به سند تنظیمی میسر نیست .

در مورد سئوال حضرتعالی نیز امکان تغییر هست لکن نه با صرف توافق طرفین در اجرا ....
بنظر من درخواست اجرای مجدد زمانی امکا پذیر است که در قرارداد قبلی تغییری ایجاد شده باشد مثلا بانک با تنظیم قرارداد متمم مدت یا مبلغ یا شرایطی از سند را تغییر دهد زیرا شرایط سند اولیه با صدور اجرائیه منتفی و مبلغ و خسارات و انقضای مدت و غیره قابل استناد مجدد نیست و از نظر سند و دفترخانه رابطه بانک با مدیون یا راهن کمرنگ و سند خاصیت اجرائی را ازدست داده است وباید با توجه به توافق یا پرداخت تمام یا قسمتی از دین یک تغییری ایجاد و سند تنظیمی زنده شود و در ملاحظات ثبت دفتر این تغییرات اعمال گردد حال اگر با توجه به شرایط جدید بازهم مدیون تخلف از شرط نماید  مرتهن ذیحق در صدور اجرائیه خواهد بود .

 

[ شنبه ۱ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب