دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

حذف تبصره ماده 58 آینن نامه قانون دفاتر ( و مجوز اخذ حق التحریر بر اساس  قیمت واقعی ) به اعتبار سند رسمی لطمه خواهدا زد .

چندی پیش در وبلاگ یکی از دوستان مطلبی خواندم تحت عنوان تعلل در مجوز قید قیمت واقعی معاملات در اسناد ملکی که شایعه ی حذف تبصره ماده 58 آیین نامه قانون دفاتر را مطرح کرده و از حذف آن استقبال شده بود لکن در یک نگاه واقع گرایانه باید گفت حذف این تبصره آفت اعتباراسناد ملکی خواهد بود زیرا:

اولا :تبصره ی ماده مذکور به هیچ وجه دفاتر را از درج قیمت واقعی منع نکرده است و صرفا دفاتر را الزام به اخذ حق التحریر از مأخذ قیمت منطقه بندی نموده است لذا نه تنها منعی برای درج قیمت واقعی وجود ندارد بلکه ( حتی با وجود این تبصره)برای اعتبار سند رسمی درج قیمت واقعی. لازم وضروری نیز میباشد.

 ثانیا: درج قیمت از ارکان سند است و واقعی بودن آن به سند ارزش و اعتبار وسندیت می بخشد .

ثالثا : در حال حاضر با وجود تبصره ی  مذکور و عدم تاثیر قیمت واقعی در حق التحریر ، دفاتر اسناد رسمی , نفع و ضرری در درج قیمت واقعی برای خود متصور نیستند لذا برای معتبر بودن سند انتقال قطعی غیر منقول ، سعی در کشف قیمت واقعی مورد معامله و درج آن در سند می نمایند. لکن با حذف تبصره مذکور و تاثیر قیمت در حق التحریر و با وجود رقابت شدید و ناسالم فعلی  که در بین دفاتر  ملاحظه می کنیم بدون هیچ تردیدی رقابت برای جلب سند با اعلام قیمت و حق التحریر کمتر برای این قبیل اسناد آغاز خواهد شد و در این راه دفاتر به درج قیمتهای غیر واقعی ولو بسیار کمتر از قیمت واقعی معامله،به بهانه اظهار طرفین خواهند زد و این خطری بسیار بزرگ و آفتی عظیم است که علاوه بر دامن زدن به رقابت نا سالم بین دفاتر ، اعتبار اسناد قطعی غیر منقول را شدیدا تهدید می کند .

مطلب مرتبط : http://35qom.persianblog.ir/post/48/

[ شنبه ٧ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۸:٤٢ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب