دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

سردفتران نابغه

 دیروز فردی وارد دفتر شد و یک اخطاریه از اداره اماکن نیروی انتظامی مبنی بر عدم رعایت ساعات کاری در یک واحد صنفی نشانم داد و گفت : گفته اند باید یک تعهد نامه مبنی بر رعایت مقررات و ساعات کاری در طول شبانه روز بیاوری تا واحد صنفی ات پلمپ نشود. تعهد نامه را چند می زنید؟!

عرض کردم: هزینه تنظیم  تعهد نامه طبق تعرفه حدودا 32 هزار تومان میشود .

 گفت چرا گران می زنید بعضی ها تعهد 11 هزار تومانی گرفته بودند و اداره اماکن قبول کرده است .

 عرض کردم : خوب شاید به صورت گواهی امضاء بوده اگر مطمئنی قبول می کنند  تعهد را به صورت گواهی امضاء برایت انجام دهیم .

گفت : بله همان است بزنید قبول می کنند . خلاصه تعهد بصورت گواهی امضاء انجام شد و ساعتی بعد فرد مذکور با عصبانیت باز گشت و گفت : آقا این چیست زده اید قبول نکردند ! عرض کردم :  گفتم که تعهد 32 هزار تومان می شود و ممکن است به صورت گواهی امضاء قبول نکنند .

گفت: نه آقا خودم دیدم که خیلیها این تعهدها را دربرگ سند نیم برگی زده بودند و فقط 11 هزار تومان پرداخته بودند شما چرا گران می گیرید؟! فلان دفتر هم برایشان زده بود. سریعا شماره دفتر مذکور را گرفتم و به سردفتر محترم گفتم آقا شما چنین چیزی به این مبلغ زده اید .سردفتر فرمودند والا یکی از همکاران این تعهد نامه ها را تحت عنوان (( التزام نامه ))!!! تنظیم می کند و فقط 11 هزار تومان می گیرد و به بند مربوطه به حق التحریر سایر اسناد غیر مالی در تعرفه حق التحریر اسناد اشاره کرد و گفت طبق آن تحریر سایر اسناد غیر مالی فقط 10 هزار تومان است ما نیز برای رعایت حال مراجعین تعهد را تحت عنوان (( التزامنامه)) زده ایم .

و من حیران از این نبوغ همکاران: که عجب پس می شود تمامی تعهدات را فقط با تغییر عنوان آن تبدیل به سایر اسناد غیر مالی نمود و در این میدان رقابت بی سامان خیل عظیم دفاتر اسناد رسمی در جلب مراجعین از دیگران عقب نماند .

خلاصه مراجع محترم پا کرد در یک کفش که یالا 11 هزار تومان من را پس بدهید می خواهم بروم از آن تعهد نامه های 11 هزار تومانی در آن دفترخانه بزنم والا شر درست می کنم لذا اینجانبان که در مقابل اعتراضات و بلوای این مراجع محترم و استدلال همکاران نابغه کم آورده بودیم برای دفع شر 11 هزار تومان ایشان را پس دادیم تا دست از سرمان بردارد.

حالا به نظر می رسد کانون محترم سردفتران و سازمان محترم ثبت سریعا باید در این خصوص اعلام موضع نموده و تکلیف را روشن کنند که آیا می شود صرفا با تغییر عنوان تمام تعهدات آنها را در قلب سایر اسناد غیر مالی و مشمول تعرفه اعلام شده برای آنها قرار داد؟

اگر این کار منعی ندارد پس ما هم دست به کار شویم تا از قافله خدمت به خلق الله عقب نمانیم و اگر چنین نیست جلو کار آقایان را بگیرید.!!!

راستی سایر اسناد غیر مالی چیست و مصادیق آن کدامند؟

[ پنجشنبه ٧ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٠۸ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب