دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

فسخ معامله در دفتر اسناد رسمی .

سوال:

شخصی به عنوان مصالح ( یا فروشنده) سند انتقال غیر منقولی با مراجعه به دفترخانه باستناد حق فسخی که برای او در سند مقرر گردیده قصد فسخ سند را دارد،با فرض احراز حق فسخ از سوی سردفتر و اخذ استعلامات لازم از قبیل استعلام از دارایی ( به روایتی ) و استعلام از اجرای ثبت و ... رعایت سایر تشریفات و مقدمات قانونی، آیا سردفتر درخصوص رد مال الصلح ( یا ثمن معامله) از سوی مصالح یا فروشنده که قصد اعمال حق فسخ را دارد ، به متصالح یا خریدار تکلیفی دارد یا خیر؟   

مثلا: آیا سردفتر حق یا تکلیف دارد که مصالح یا فروشنده را قبل از اعمال حق فسخش وادار کند که مال الصلح یا ثمن معامله را ابتداءاً به حساب سپرده موقت ثبت یا دادگستری واریز و سپس اعمال حق فسخ کند تا در ادامه کاربا اخطار و ابلاغ به متصالح یا خریدار از او خواسته شود که نسبت به وصول مال الصلح یا ثمن اقدام کند ؟

(در روش فوق فرض بر این است که قیمت واقعی در سند مندرج است و طرفین  و سردفتر در مبلغ مال الصلح یا ثمن اختلاف نظری ندارند.)

یا اینکه سردفتر صرفا با احراز حق فسخ و سایر شرایط اعمال فسخ را انجام داده و متصالح یا خریدار ( طرف فسخ ) شخصا باید نسبت به مطالبه مال الصلح و ثمن از طریق قضایی اقدام کند؟ 

از همکاران و دوستانی که مستنداتی در خصوص نظرات خود دارند خواهشمندم آن را ارائه نمایند تا مورد استفاده قرار گیرد.  

[ پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳۸٩ ] [ ٥:٠۳ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب