دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

برای هر بار تعویض پلاک لزوما باید یک انتقال نیز ثبت شود .

این برداشت معاون امور اسناد وسردفتران سازمان ثبت کشور از ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی است که مطابق بند 3 از بخشنامه ذیل به کلیه دفاتر اسناد رسمی ابلاغ گردیده است ، لذا بر این اساس بعد از هر تعویض پلاک ثبت انتقال رسمی در دفاتر اسناد رسمی الزامی است و هر گونه تعویض پلاک مجدد قبل از ثبت انتقال یا تنظیم یک انتقال با وجود تعویض پلاکهای متعدد خلاف ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی است .

***

شماره 94 / 147204

تاریخ 27 / 08 / 1394

مدیر کل محترم ثبت اسناد و املاک استانها

سلام علیکم:

با توجه به پیشنهاد مدیر کل محترم پیشگیری های قضایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و به منظور کاهش آسیب هایی ناشی از وکالت های تعویض پلاک و فروش خودرو دستور فرمایید کراتب ذیل به دفاتر اسناد رسمی اعلام  میگردد.

1-هنگام تنظیم وکالت تعویض پلاک و نقل و انتقال خودرو ، طرفین به پیش بینی مهلت مناسب برای انجام مورد وکالت که ترجیحا از یک ماه تجاوز ننماید راهنمایی شوند و در صورت توافق آنها این موضوع در سند مندرج شود.

2-به منظور پیشگیری از نقل و انتقال خودرو ها بدون تنظیم سندرسمی ضمن تذکر به طرفین و ارشاد آنها حتی الامکان در وکالت نامه های تعویض پلاک و وکالتنامه های فروش خودرو از ذکر اختیار تفویض وکالت خودداری شود.

3-در اجرای ماده 29 قانون رسیدگی به تخفلات رانندگی و با توجه به ضرورت قانونی  ثبت رسمی نقل و انتقال خودرو کسانی که تعویض پلاک به نام آنها انجام نشده تنها پس از ثبت سند رسمی انتقال می توانند به عنوان مالک خودرو را به دیگری منتقل نمایند یا برای تعویض مجدد پلاک و انتقال مالکیت خودرو به شخص دیگری وکالت دهند.

 

دکتر محمد مهدی انجم شعاع

معاون امور اسناد

 

 

[ سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٤ ] [ ٥:۳٢ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب