دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

هردم از این باغ بری می رسد

02/03/1389 - اطلاعیـــه بسیــار مهــم

قابـل تـوجه کـلیه فعـالان اقتصـادی

اعلام تاریخ ثبت نام،آموزش و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در رابطه با مودیان مرحله چهارم

در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و بر اساس هماهنگی و تفاهم به عمل آمده با وزارت بازرگانی و شورای اصناف کشور، بدینوسیله فعالان اقتصادی( عرضه کنندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات) مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده را به شرح زیر تعیین و اعلام می‌نماید.

الف- مشمولین مرحله چهارم ثبت نام و اجرای قانون

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول ، دوم و سوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نگردیده‌اند، در صورتی که شاغل به فعالیتهای موضوع بند «ب» ماده «96» قانون مالیاتهای مستقیم به شرح ذیل باشند، با هر میزان فروش یا درآمد مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای قانون خواهند بود.

1.صاحبان کارگاه های صنعتی (اعم از صنفی و غیر صنفی که دارای حداقل برق سه فاز 50 آمپر باشد)؛
2. فروشندگان طلا و جواهرو سایر فلزات زینتی (شامل پلاتین و نقره)؛
3. فروشندگان آهن‌آلات و سایر فلزات؛
4. صاحبان تالارهای پذیرائی و رستورانها؛
5. صاحبان متل و هتل‌های یک و دوستاره و هتل آپارتمان؛
6. صاحبان نمایشگاهها و فروشگاههای خودرو و بنگاه معاملات املاک؛
7. صاحبان تعمیرگاههای مجازخودرو؛
8. چاپخانه‌داران ؛
9. صاحبان دفاتراسناد رسمی؛
10. صاحبان مراکز ارتباطات رایانه‌ای، دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس‌های پستی) و دفاتر خدمات دولت الکترونیک (پلیس+10 )و دفاتر خدمات الکترونیک شهر؛
11. صاحبان دفاترخدمات مسافرتی و جهانگردی؛
12. صاحبان سینماها، تماشاخانه‌هاو مکانهای تفریحی و ورزشی.
اشخاصی که شاغل به فعالیتهای صرفاً معاف موضوع ماده«12» قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌باشند و همچنین اشخاص حقیقی مشمولین بند «ج» ماده «96» قانون مالیاتهای مستقیم که به صورت صنفی فعالیت و تابع شورای اصناف کشور هستند، از ثبت نام در این مرحله مستثنی خواهند بود.
اشخاص مزبور مکلفند به هنگام خرید کالا و خدمات از مودیان مشمول و ثبت‌نام شده در این نظام مالیاتی ضمن دریافت صورتحساب، مالیات و عوارض متعلقه را به آنها پرداخت نمایند.

ب- مهلت ثبت نام و چگونگی ثبت نام


از مودیان محترم مشمول مرحله چهارم ثبت نام در خواست می‌گردد، از تاریخ درج اطلاعیه در جراید لغایت 31/5/1389 با مراجعه به سامانه اینترنتی عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به نشانی www.evat.ir نسبت به ثبت نام در این نظام مالیاتی اقدام نمایند.ضمناً راهنمای چگونگی ثبت نام در سایت مزبورقابل دسترسی است.

ج- تاریخ اجراء و تکالیف قانونی

تاریخ اجرای قانون برای مودیان مشمول مرحله چهارم در مورد انجام به تکالیف و مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده از جمله صدور صورتحساب، درج و وصول مالیات و عوارض متعلقه و همچنین تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض، در مرداد ماه سال جاری اعلام خواهد شد

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

با ملاحظه این اطلاعیه متعجب و حیران شدم چرا که با اطلاعی که از قانون مالیات بر ارزش افزوده داشتم گمان می کردم که تکلیف و حکم قانون در خصوص دفاتر اسناد رسمی همان است که در فصل نهم و ماده 42 و 43 آمده است و از مدتها پیش نیز در دفاتر اجرا و اعمال می شود.چرا که از مطالعه این قانون چنین برداشت می شود چون دفاتر اسناد رسمی مشمول مشاغل و اشخاص مذکور و تعریف شده در مواد و تعاریف ابتدائی این قانون نمی شوند پس برای دفاتر اسناد رسمی تکلیفی جدا گانه در فصل نهم قانون و ماده 42و 43 قانون مالیات بر ارزش افزوده تعیین گردیده است و تکالیف دفاتراسناد رسمی  منحصر به موارد مذکور دراین فصل و دو ماده است لذا گمان نمی کردم از دو سوراخ در یک قانون گزیده شویم .

چنین به نظر می رسد که خدمات دفاتر اسناد رسمی مشمول تعریف ماده 3 این قانون که می گوید(( ارزش افزوده در این قانون تفاوت بین ارزش کالا و خدمات عرضه شده با ارزش کالا ها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دورده معین می باشد))  نیست چون هر چه فکر میکنم می بینم که کار ما عرضه کالا که نیست ، خدمتی را هم خریداری نمی کنیم که با ارزش افزوده به مراجعین بفروشیم پس کجای کار ما مشمول این تعریف می شود؟!!

از طرفی از مواد 2 و 5 این قانون برمی آید که موارد مندرج در فصل نهم که مرتبط با دفاتر اسناد رسمی است شامل خدماتی نیست که مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشد بلکه مالیاتهایی که دفاتر اسناد رسمی از ارائه خدمات باید بگیرند همان است که در خصوص نقل و انتقال اتومبیلها و عوارض آنها ذکر شده است و لاغیر.

******************************************

مطالب مرتبط را در این دو سایت بخوانید:

http://www.sardaftaranyazd.persianblog.ir/

http://www.sardaftaranyazd.persianblog.ir/

[ دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٩ ] [ ٥:۳٤ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب