دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

به نام خدا

آنچه مسلم است اینکه محاسن و مزایای برنامه ای که هم اکنون تحت عنوان ثبت آنی دستور اجرای صادر شده استٰ غیر قابل انکار است و آرزوی اکثریت قریب به اتفاق دفاتر اسناد رسمی کشور بوده و بسیاری از مشکلات و دل نگرانیها و استرسهای دفاتر اسناد رسمی و مراجعین را خواهد کاست و جای بسی تقدیر و تشکر از طراحان و پشتیبانی کنندگان آن را دارد. لکن آنچه همه ما را متعجب و متاثر نمود نحوه ی شروع آن بود. طبیعتا هر برنامه و پروژه ای( خصوصا در سطح ملی) در بدو اجرا با مشکلات کاستی های مقدماتی روبرو خواهد بود و نه تنها چاره ای جر تحمل آن نیست بلکه وظیفه است که آن را تحمل و در جهت رفع و هموار کردن آنها صبر و تلاش همگانی صورت گیرد . لکن این کاستیها و نواقص در اجرای یک پروژه وقتی معقول است که کمتر از 50 درصد از اجرا را با مشکل مواجه کرده یا غیر قابل اجرا نماید و چیزی که در اجرای ثبت آنی همه ما را متعجب و متاثر کرد این بود که با اجرای این طرح در حد قریب به 90 درصد در اجرا با مشکل مواجه شد و فقط حدود 10 درصد از کاری که با اجرای آن باید انجام میشد انجام شده است. بنا بر شنیده ها حدودا 10 درصد از اسنادی که روزانه باید در کل کشور تنظیم میشد تنظیم و به ثبت رسیده است و صاحبان 90 درصد دیگر اسنادی که باید تنظیم میشدٰ آواره دفاتر شده و از هیچ جا نتیجه ای نگرفته اند و این نشانگر یک مشکل اساسی در پایه ریزی و  پیشبینی های اجرای طرح است . کاهش سرعت تنظیم اسناد و راه اندازی امور مراجعین در دفاتر تا 40 و حتی 50 درصد در بدو امر معقول بود ولی با آمار فعلی غیر قابل قبول و توجیه است . 

این گفته که: مطابق آنچه ملاحظه میشود اکثریت دفاتر( بیش از 6000 دفتر از 8000 دفتر ) وارد سامانه شده اند و  در کشور 2000 سند هم تنظیم شده چگونه می تواند بیانگر نبود مشکل در سامانه و اجاری طرح باشد؟! مگر اینکه منظور این باشد که امکان ورود به سامانه و ثبت سند وجود دارد ولی وارد شوندگان ( دفاتر اسناد رسمی) عمدا اقدام به ثبت سند نکرده و کارشکنی می کنند. و این سخنی خلاف واقع است که یا از بی اطلاعای گوینده از وضعیت موجود در دفاتر است یا اینکه فرا فکنی و انکار واقعیت بوده و مقصر جلوه دادن دیگران است. شاید بتوان اثبات کرد که 6000 دفتر در سامانه همزمان حضور داشته اند ( آنلاین بوده اند ) ولی این دلیل بر این نیست که همگی قادر به تنظیم و ثبت سند هم بوده اند .

گویی اینکه میهمانان کثیری را به خانه ای کوچک دعوت کنند و تمامی آنها را که از ازدحام جمعیت در سالنها و راه رو ها و راه پله ها و حیاط خانه میزبان گیر افتاده اند و لنگه کفشهای خود را هم گم کرده و زیر دست و پا در حال له شدن هستند را هم جزء آمار کسانی بدانیم که به راحتی وارد سالن اصلی شده اند ولی عمدا میل و رقبتی به صرف شام نشان نداده و شام نخورده اند .

.با این فشار عصبی و استرسی که این چند روزه بر دفاتر وارد شده و تلاشی که آنها برای مجهز کردن دفترخانه ها به امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در یکی دو ماهه اخیر برای انجام این ماموریت خطیر ( ثبت آنی ) نموده اند، روا نیست که آنها را متهم به عدم همکاری و کارشکنی کنند .

اکثریت قریب به اتفاق دفاتر این امر ( راه اندازی ثبت آنی ) را امری میمون و مبارک دانسته و از آن استقبال و حمایت خواهند کرد امید است با رفع مشکلات مقدماتی آن تحمل سختهیا بتوانیم آن را به طور کامل اجرا کنیم .

××××

یکشنبه موعود

امروز(‌پنجشنبه 28 شهریور )با تنی چند از همکاران سردفتر و دفتریارٰ به ناچار و با توجه به توقف کامل کار با سامانه برای انعکاس مشکلات و کسب تکلیف از مسوولین ثبت قم به خدمت آقای کاظمی رئیس ثبت قم و جناب آقای سجادی  معاون محترم مدیر کل ثبت قم رسیدیم و ضمن تبادل نظر و انعکاس مشکلات بروز این مشکلات را تا حدی طبیعی دانسته و ما را دعوت به صبر و بردباری  و همکاری تا حل مشکل نمودند و بنا بر اظهار جناب آقای سجادی معاون مدیر کل و جناب آقای صافی مدیر دفتر مدیر کل محترم ثبت قم، قول رفع عمده ی مشکل تا روز یکشنبه (سی و یکم شهریور ) از سوی سازمان ثبت داده شده است و جناب آقای صافی توصیه به ثبت سند در ساعات بعد از ظهر و شب نمودند!!!  

ما نیز به مراجعین قول یکشنبه و بعد از آن را داده ایم و امیدواریم با رفع موانع هر چه سریعتر این طرح به طور کامل در دفاتر اسناد رسمی اجرا و پیاده شود .

[ پنجشنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب