دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

با سلام و خسته نباشید به جمیع دوستان

پیرمردی یک دفتر چه وصیت نامه، که باسواد فامیل یا مثلا آخوند محل یا امام جمعه مسجد برایش پرکرده با ذهنیتی نشات گرفته از تعالیم مذهبی که توصیه به داشتن وصیت و حاسبو قبل ان تحاسبو می کند وارد دفتر خانه ای می شود و به سراغ سردفتر جوان می رود و می گوید آقا می خواهم این وصیت نامه را رسمی کنم سردفتر جوان نگاهی به آن دفترچه و پیر مرد می اندازد و چون تجربه کاری کافی را ندارد خیال خودش را راحت می کند و می گوید ما از اینها نمی زنیم ما فقط ماشین یا مثلا ملک می زنم و نشانی دفتری قدیمی را به پیر مرد می دهد سر دفتر قدیمی هم که معتمَد عام و شهره شهر در مردم داری و استاد سند شناخته می شود می گوید پدر جان اینجا سرمان شلوغ است کارت طول می کشد و معطل میشوی، برو فلان دفترو پیرمرد را راهی دفتری دیگر می کند دفتر سوم هم که حسابی در کار کاسبی و اسناد چرب و چیلی است حوصله آن را ندارد که خود را درگیر یک وصیت نامه کم تحریر نماید می گوید پدر جان اگر بخواهی وصیت بکنی باید کلی اداره مثل دارایی و شهرداری و ثبت وفلان و فلان بروی و کلی جواب استعلام بگیری و این ادارت هم کلی پول از تو می گیرند مع هذا پیر مرد از رسمی کردن وصیت که چه عرض کنم از وصیت کردن پشیمان می شود.

 بله این داستان یک پیرمرد و وصیت نامه اش در دفتر خانه هاست .

بنا به دلایلی از قبیل مدون نبودن و مبهم بودن مقررات در خصوص اسنادی از قبیل وصیت و پر زحمت و شاق بودن آن نسبت به اسناد دیگر در قبال حق التحریر و حق الزحمه ی متعلقه، دفاتر غالبا از تنظیم چنین اسنادی می گریزند در حالی که بنا بر توصیه های شرعی و مذهبی مسلمین به داشتن وصیت نامه و تعیین تکلیف اموال ، دیون ، مطالبات و تکالیف شرعی بعد از مرگ خود سفارش شده اند و دفاتر نیز مکلف به تنظیم هر نوع سندی هستند مگر برخلاف قانون باشد. لکن بنا به دلایل فوق الذکر این امر محقق نمی شود و این نیز یکی از اثرات سیایت گذاری نادرست در حوزه دفترخانه ها و ثبت سند رسمی است و باعث سوق دادن دفتر خانه ها به سوی اسنادی است که تنظیم آنها کم درد سر و پر تحریر هستند از قبیل اسناد بانکی و اتومبیل و غیره می شود.

چنانچه گفته شد یکی دیگر از دلایل این امر مبهم بودن مقررات و مدون نبودن آنها راجع به وصت می باشد و دفاتر به ویژه دفاتر تازه کار از آنها می گرزیند (البته به هیچ وجه ااین دلیل توجیهی برایخود داری از تنظیم سند نیست و سردفتر مکلف است مقررات راجع به تمامی اسناد را استخراج نموده و از آنها اطلاع کسب کند).

به یاری خدا قصد آن است مطالب و مقررات و به طور کلی آنچه برای تنظیم سند وصیت نامه در دفترخانه لازم است را مدون نموده و در وبلاگ خود قراردهم لذا مقدمتا به عرض دوستان می رسد اگر قبلا مطلبی جامع و مدون در این خصوص دارند یا در جایی سراغ دارند اینجانب را به آن دلالت کنند تا ضمن استفاده بنده و دوستان از

از دوباره کاری ممانعت شود.

[ دوشنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸۸ ] [ ۸:٢٦ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب