دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

در حاشیه یک خبر

وکالت بلا عزل چیست ؟

امروزه به جهت فرار از تشریفات و موانع قانونی اسناد انتقال مالکیت ( همچون بیع ) فروشندگان و خریداران تمایل دارند به جای تنظیم سند انتقال مالکیت، فروشنده یک وکالت تام الاختیار در خصوص ملک مورد معامله به خریدار بدهد تا خریدار بتواند هر کاری خواست به وسیله آن وکالت در خصوص ملک مورد معامله انجام دهد. این وکالتها عقد جایز هستند یعنی فروشنده هر وقت بخواهد می توان خریدار را از وکالت عزل و وکالت را فسخ کند لکن برای این که خیال خریدار از این جهت که فروشنده او را از وکالت عزل نکند، راحت شود شرطی می آورند  مبنی بر اینکه موکل ( فروشنده ) ، وکیل ( خریدار ) را از این وکالت عزل نکند و اصطلاحا در دفاتر اسناد رسمی به چنین وکالتهایی "وکالت بلا عزل " گفته میشود . 

در بین عوام اعم از مشاورین املاکی و بنگاهیها و خریداران و فروشندگانی که سواد حقوقی ندارند این اشتباه زیاد مشاهده میشود به جای "وکالت بلاعزل" از "وکالت بلاعوض " استفاده می شود . که عبارت "وکالت بلاعوض" هیچگونه معنی و مفهومی از نظر حقوقی نداشته به نظر صرفا به جهت یک اشتباه شنیداری رایج شده است و مردم "وکالت بلاعزل " را وکالت بلا عوض می شنوند و استفاده می کنند.

این اشتباه شاید از مردم عادی و کم سواد حقوقی قابل قبول و توجیه باشد لکن استفاده از این عبارت از سوی یک نمانیده مجلس یا حقوقدان یا درج آن در یک خبر گزاری بسیار عجیب است .

 

حبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) در خبری آورده  است :

 

"قادری با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، ادامه داد: در حال حاضر در سیستم بانکی رایج شده که از وام‌گیرندگان وکالت بلاعوض گرفته می‌شود تا اگر آنها تعهدشان را اجرا نکنند بانک می‌تواند به هر اقدامی دست بزند. با مصوبه کمیسیون تلفیق، دریافت وکالت بلاعوض از وام‌گیرندگان ممنوع شد."

اگر این اشتباه از سوی خبرگزاری باشد ناپسند و عجیب خواهد بود ولی عجیب تر و ناپسند تر از آن در صورتی است که واقعا رئیس کمیسیون تلفیق از این عبارت استفاده کرده باشد و فاجعه جایی خواهد بود که ببینیم این عبارت در متن مصوبات کمیسیون مربوطه در مجلس نیز آمده باشد که بعید است چنین باشد .

______________________________________

پی نوشت : با سپاس از ایمیل جناب احمد علی سیروس .

[ شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۸:۱٢ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب