دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

مراقب باشیم سر سند رسمی کلاه نگذارند!!

تعویض پلاک توسط مراکز تعویض پلاک بدون رویت سند دفترخانه و احراز مالکیت خلاف قانون است.

نظر به ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی(1) و تاکیداتی که از سوی مقامات قانونی و رسمی صورت گرفته است نقل و انتقال اتومبیل الزاما باید به موجب سند رسمی و در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد . لکن نیروی انتظامی به بهانه های مختلف قصد شانه خالی کردن از عمل به این ماده را دارد و گاها تفسیر می کنند که منظور از سند رسمی همان برگ سبز رنگ صادرشده از سوی نیروی انتظامی است و وقتی با واکنش مقامات قانونی و رسمی مواجه میشوند چنین بهانه می آورند که به فرض اجبار به نقل و انتقال ازطریق سند رسمی و در دفترخانه ، نیروی انتظامی و مراکز تعویض پلاک تکلیفی برای ارشاد مردم به دفاتر اسناد رسمی بعد از تعویض پلاک ندارند ( اگر چه عملا و به شدت مردم را نهی از این کار می کنند)، و نکته مهمتر اینکه، از سوی دیگر بدون رویت سند مالکیت مالک و بدون احراز مالکیت اقدام به تعویض پلاک می کنند بدین توجیه که ملاک برای ما برگ سبزهای خودمان است. و این تخلفی آشکار از قانون و ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی است زیرا ماده مذکور وقتی متعاملین را ملزم به ثبت نقل و انتقال اتومبیلهای خود در دفاتر اسناد رسمی نموده است در واقع  معاملاتی که خارج از این روند صورت گرفته و تشریفات ثبت آن رعایت نشده باشد فاقد اعتبار دانسته لذا مقامات دولتی و رسمی باید از ترتیب اثر دادن به اینگونه اسناد خود داری کنند، چنانکه دفاتر اسناد رسمی به استناد برگ اعلام وضعیت ( برگ سبز رنگ نیروی انتظامی ) به هیچ وجه اقدام به ثبت انتقال نمی کنند لذا وقتی مراکز تعویض پلاک بدون مطالبه سند رسمی ( تنظیمی در دفترخانه) اقدام به تعویض پلاک کنند در واقع بدون احراز مالکیت اقدام ثبت انتقال نموده مرتکب تخلف از ماده 29 فوق الذکر شده و در خصوص تضییع حقوق دولتی ( مالیات و حق الثبت) نیز ضامن خواهند بود و در واقع  نظر به غیر قابل استناد بودن برگ سبز رنگ اعلام وضعیت ترتیب اثر دادن به آن از سوی نهادهای رسمی و دولتی جهت انتقال از مصادیق معاونت در فروش مال غیر خواهد بود.

نکته : شاید گفته شود وضعیت برگه های اولیه صادر شده از کارخانه تولید کننده یا برگه های وارداتی گمرکی ( برگ کمپانی) مشابه برگ سبزهای نیروی انتظامی است پس چگونه آنها استناد مالکیت قرار می گیرند ولی برگ سبزهای نیروی انتظامی چنین نیست؟ این سخن سفسطه ای بیش نیست زیرا:

اولا:موضوع ماده 29 انتقال مالکیت است و مردم را ملزم نموده است هنگام نقل و انتقال باید از طریق سند رسمی اقدام کنند در حالی که در برگه های صادر شده از سوی شرکت تولید کننده ( برگ کمپانی ) انتقال مطرح نیست بلکه گواهیی است که نشان دهنده ارائه تسلیم و تملک اتومبیل از سوی تولید کننده به مصرف کننده میباشد چنانکه اگر مثلا در همان برگ اولیه (برگ کمپانی) نام شرکت تولید کننده یا اشخاص حقوقی وابسته به آن ( نمایندگیها) به عنوان مالک درج شده باشد باید برای انتقال بعدی با سند رسمی و از طریق دفترخانه عمل کند و نمی تواند آن را به عنوان گواهی اولیه مالکیت تلقی کرد.

ثانیا: دیگر اینکه این رویه ( مستند قراردادن برگ کمپانی) مطابق عرف ( به عنوانی بخشی جدایی نا پذیر از قانون ) به عنوان استثناء پذیرفته شده است و استثناء را نمی توان به موارد دیگر تعمیم داد .

ثالثا : و نهایت اینکه در هر حال برگ سبزهای نیروی انتظامی از لحاظ شکلی ( به عنوان یک سند ) و تشریفات تنظیم به هیچ وجه قابل قیاس به برگ کمپانی نیست زیرا در برگه های کمپانی، واگذار کننده و خریدار و قیمت و مبالغ پرداختی و قابل استرداد درج شده و به عنوان یک سند کار برد داشته و قابل استناد است در حالی که برگ سبزها یا برگ تاییدیه های صادر شده از سوی نیروی انتظامی به هیچ وجه این خصیصه ها را دارا نیستند .

نظر به مراتب فوق و اعلام رسمی قیمت های اخیر برای اتومبیلها که روز به روز نیز رو به افزایش است و حاکی از تاکید به سرمایه ای بودن این کالا در کشور ما میباشد،  بیش از پیش اهمیت رعایت مقررات و تشریفات قانونی برای انتقال و رسمی بودن انتقال آن ملاحظه میشود و نمی توان منافع و مصالح عمومی در نظر گرفته شده از سوی مقامات قانونی و رعایت قانون را قربانی امیال و نظرات شخصی افراد یا گروههای خاص قرار داد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1 ـ ماده29ـ نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.
تبصره1ـ نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.
تبصره2ـ آیین‌نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره‌ای و با رعایت نوبت برای تمامی دفاتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک توسط وزارتخانه‌های دادگستری و کشور و نیروی انتظامی ظرف یک ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

[ پنجشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب