دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

حذف ماده 69 قانون دفاتر اسناد رسمی؟!!!

ماده 69 قانون دفاتر که معروف به ماده ی فروش دفترخانه بعد از بازنشتگی یا فوت سردفتر توسط وراث میباشد بدین شرح بیان می دارد:

(( ماده 69- سردفتر شاغل که بازنشسته می شود می تواند شخص واجد صلاحیت طبق مقررات این قانون را برای تصدی دفترخانه خواه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کند. قدرت لازم برای معرفی در مورد بازنشستگی الزامی دو ماه قبل از تاریخ بازشستگی است.و در غیراین مورد باید معرفی مذکور ضمن تقاضانامه بازنشستگی به عمل آید ورثه سردفتر متوفی که حین الفوت شاغل بود ه است تا شش ماه از تاریخ فوت سردفتر میتواند مجتمعاًَ به ترتیب شخص واجد صلاحیت را معرفی کنند در صورتیکه سردفتر یا وراث او در مهلت های مذکور شخص واجد صلاحیت معرفی نکنند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توانند تصدی دفترخانه را با رعایت مقررات این قانون بشخص واجد شرایط دیگری واگذار نماید. ))

 

شنیده میشود طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی در مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و است و چنانکه گفته میشود تاکید و سماجت بسیاری بر حذف ماده 69 قانون دفاتر اسناد رسمی میشود.

در اعتراض به این تصمیم باید گفت : گذشته از اینکه با توجه استرسها و دل نگرانیها و اعصاب خردیها و مشقاتی که یک سردفتر در طول خدمت خود میکشد، شاید مهمترین دلخوشی او همین است که بتواند با واگذاری دفتر خود پشتوانه ای برای خود یا ورثه خود فراهم سازد و اغلب شغلهای دولتی و استخدامی و کارگری چنین پشتوانه ای بنا بر ضرورت موجود پیش بینی شده است .

گذشته از اینکه تصویب چنین ماده ای در گذشته ها حکمتی داشته که گفته میشود همان اهمیت تدبیر برای حفظ و نگه داری بایگانی و سوابق دفترخانه و تعلقی است که بین سردفتر و خانواده او با این سابقه و بایگانی  وجود دارد.

گذشته از اینکه گفته میشود در آمد حاصل از این واگذاری پشتوانه ای است برای سردفتر که بتواند از عهده حق سنوات کارکنان دفترخانه بر آید .

 و گذشته از  اینکه گفته میشود این ماده حق مکتسبه ای برای سران دفاتر فعلی ایجاد کرده که گرفتن این حق از آنان خلاف عرف حقوقی و عدالت و انصاف است و مثل این است که بگویند مستخدمین آموزش و پروش  که از این پس بازنشسته یا بازخرید میشوند مثلا حق بازنشستگی یا حق سنوات نخواهد داشت و اگر قرار است لغوی باشد باید برای سران دفاتری باشد که از این پس بدین کسوت در خواهند آمد .

و گذشته از هر گونه گفته ی دیگر:

برای این حقیر این سوال پیش آمده است که: چه دلیل و اصراری هست بر این که قانونی که گذشتگان بنا بر حکمتی تصویب کرده اند و عده ای به آن دلبستگی و تعلق خاطری دارند حذف شود. به عبارتی وجود این ماده چه ضرری برای چه کسی دارد که چنین اصرار و سماجتی به حذف آن میشود حالا اگر این ماده حذف شود چه گره ای از مشکل چه کسی باز خواهد شد که حذف آن چنین اذهان بعضی را مشغول داشته است و به حذف آن کمر همت بسته اند ؟؟؟؟!!!!!!!

[ جمعه ۱٥ دی ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب