دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

به دست آوردن مختصات ( طول و عرض جغرافیایی ) از طریق گوگل ارث.

یکی از موارد لازم برای تهیه نقشه املاک و ثبت نام املاک جهت اخذ اسناد افرازی مطابق قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمانهای ثبتی فاقد سند ، تعیین طول و عرض جغرافیایی ملک مورد تقاضا میباشد .

مطابق مجوز اخیر سازمان ثبت اسناد واملاک، متقاضیان شخصا می توانند نسبت به تهیه نقشه و تعیین طول و عرض جغرافیایی ملک مورد تقاضا و تکمیل فرم آن ( مطابق این نمونه) و در فایل اکسل ( sabtemelk.ir/DownloadFiles/GTMM.xlsx ) اقدام کنند .

 

 

به دست آوردن طول و عرض جغرافیایی از چندین طرق مقدور میباشد از جمله تحصیل آن از طریق دستگاهها GPS دستی یا GPS دستگاه موبایل میباشد. غالب متقاضیان به روش تحصیل طول و عرض جغرافیایی از این دو طریق آشنا نیستند .

راه ساده ی دیگری که برای تحصیل طول و عرض جغرافیایی به نظر میرسد،‌به دست آوردن آن از طریق نرم افزار گوگل ارث (google earth ) میباشد .

در این روش با ورود به نرم افزار گوگل ارث ( اگر این نرم افزار را در اختیار ندارید ابتدا باید آن را در رایانه خود نصب کنید ) ابتدا خانه یا محل مورد نظر خود را در کره گوگل ارث پیدا کنید و تا نزدیک ترین حد امکان بر روی محل مورد نظر زوم کنید. سپس از قسمت نوار ابزاز گوگل ارث گزینه (( افزودن )) را انتخاب نموده  و در ابزار مذکور گزینه (( مکان نشان )) را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه مکان نشان به شکل نشانه گذار یا دوک زرد رنگ ظاهر میشود، از طریق موس کامپیوتر خود، مکان نشان را به نحوی جابجا کنید که  وسط مربع مکان نشان، تقریبا در مرکز ملک مورد نظر شما قرار گیرد سپس در صفحه مربوط به مکان نشان گزینه تایید را بزنید. با این کار مختصات محل مورد نظر تعیین میشود . به نحوی که با راست کلیک بر روی نشانه ( شکل مکان نشان انتخاب شده  در محل مورد نظر) و انتخاب گزینه مشخصات مجدد می توانید مختصات ( طول و عرض جغرافیایی ) تعیین شده را مشاهده کنید .

نکته : ممکن است طول و عرض جغرفاییایی که از این طریق به دست آورده اید به درجه نباشد. طول و عرض جغرافیایی باید با دو عدد صحیح و شش رقم اعشار باشد ( مثلا  عرض : 34.645355 ، طول : 50.857818  ). برای اینکه مختصات به دست آمده را به درجه تبدیل کنید باید. در نوار ابزار گوگل ارث گزینه (( ابزار )) را انتخاب نموده و در صفحه باز شده گزینه ای با عنوان (( گزینه ها )) را انتخاب کنید با انتخاب آن صفحه ای باز میشود که در آن سربرگهایی وجود دارند که شما با انتخاب سربرگ (( نمای سه بعدی))  در قسمتی به نام (( نمایش طول / عرض جغرافیایی )) گزینه (( درجات اعشاری )) را تیک بزنید. با این کار مختصات به دست آمده شما به صورت درجه (دو عدد صحیح و شش رقم اعشار ) نمایش داده خواهد شد .

 

 

توضیح اینکه اگر مختصات ( طول و عرض جغرفیایی ) املاک را در قسمت جستجوی مکان گوگل ارث ( قسمت پرواز به ) وارد کنید(‌بدین نحو که از چپ به راست ابتدا عرض جغرفایایی و سپس با یک فاصله طول جغرافیایی وارد شود مثلا : 50.857818 34.645355  ) و اقدام به جستجو کنید . گوگل ارث بری روی مکان مورد نظر شما زوم خواهد کرد.

[ جمعه ۱٥ دی ۱۳٩۱ ] [ ۱:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب