دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

از طلا بودن پشیمان گشته ایم           مرحمت فرموده ما را مس کنید

زمانی که سردفتر می شدیم از هر سو تبریکات و غبطه ها و حتی حسادتها به سویمان جاری شد، که خوشا به حالش که عاقبت به خیر شد و ما نیز سرخوش از اینکه زحماتمان به ثمر نشست و شغل آبرومندانه ای نصیبمان شد که الحمد لله دستمان به دهانمان خواهد رسید و تا حدودی و به قول معروف ارباب و نوکر خودمان هستیم. ولی اکنون متوجه شده ایم که نه یک ارباب، بل اربابان بسیاری بر ما حکم می رانند و ار هر سو با اوامر و دستورات خود در قالب آیین نامه، بخشنامه، دستور العمل، اخطار و هشدار به حق و ناحق مدام نوازشمان می کنند. از ادارات متبوع خودمان گرفته تا ادارات امور مالیاتی و شهرداری و مراکز قضایی و انتظامی و غیره که چنین و چنان کنید و اگر چنین نکنید چنانتان خواهیم کرد.

آنچه مسلم است اینکه با توجه به مقررات و قوانین و جریان امور، دفترخانه را واحدی نیمه خصوصی و نیمه دولتی به حساب می آورند و اگر چه از لحاظ برخی مقررات و نظارتها از قبیل مرخصی این واحد وابسته به ادارات و سازمان ثبت است ولی از بسیاری جهات خصوصا امور مالی و هزینه ها، واحدی کامل مستقل است که باید در قبال اشخاص حقیقی و حقوقی متعدد اعم از کارمند و موجر و دفتر یار، شهرداری و اداره امور مالیاتی و اداره کار و امور اجتماعی و آب و برق و گاز و تلفن و مراجعین و غیره و غیره یک تنه جواب گو باشد بدون اینکه از کوچکترین حمایتی که شامل حال اشخاص زیر مجموعه دولت و نهادهای عمومی میشود برخوردار باشد.

حالا روا نیست ادارات متبوع ما هر آن چه می خواهند بر سر ما بیاورند خصوصا اینکه خلاف قانون و عدل و انصاف و آزادی های فردی باشد .

****

شنیده میشود بخشنامه ای از سوی سازمان در راه است که جمع آوری دستگاهها کارتخوان دفاتر را خوستار شده و استفاده از کارتخوانهای کلیه بانکها جز بانک ملی را در دفاتر منع کرده است . اگر وجود چنین بخشنامه ای صحت داشته باشد کاملا واضح و مبرهن است و نیاز به آوردن اصل و قانون و دلیل نیست که چنین درخواست و تکلیفی خلاف آزادی شخصی شخص سردفتر و واحد نیمه خصوصی دفترخانه در اداره اموالش میباشد و مجبور کردن یک واحد صنفی به واریز دریافتیهایش به یک حساب خاص و یک بانک خاص خلاف عدالت و انصاف خواهد بود و چنین تصمیمی نوعی انحصار طلبی به نفع یک بانک خاص است که یقینا خواه نا خواه در آینده زمینه سوءاستفاده و بهره کشی از واحد دفترخانه را به نفع آن بانک خاص فراهم خواهد نمود و برزو چنین اتفاقی خلاف اصل ایجاد رقابت کامل دریک بستر اقتصادی سالم و منصفانه خواهد بود.

از طرفی روا نیست سازمان متبوع دفترخانه ها با وجود بار گرانی که این واحد به تنهایی و بعضا فرا تر از توان خود به دوش می کشد و با توجه به سابقه چندین ده ساله ی فعالیت دفاتراسناد رسمی در خدمت رسانی به مراجعین، زمینه و ظرفیت آن را دارد که فی الحال و در آینده بازوی توانای قوه قضائیه و سازمان ثبت قرارگیرد، بدون اینکه هزینه ای را بر آنها تحمیل کند، با صدور برخی بخشنامه ها و دستوراتی، اینچنین قیم مأبانه و از موضع تسلط و تحکم رفتار نماید و انتظار ملاطفت بیشتری میرود .

[ یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱ ] [ ۱:۳۳ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب