دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

چندی پیش شخصی با مراجعه به دفتر اظهار داشت پدرم فردی کور و کر و گنگ و بی سواد است و برای دریافت حقوق و مستمری خود از بانک مشکل دارد و می خواهم وکالتی به من بدهد تا از طرف ایشان حقوقش را بگیرم . در نگاه اول چنین به نظر میرسد که باستناد ماده 64 قانون ثبت اسناد و املاک با حضور دو معرف و یک معتمد تنظیم چنین وکالتی بلامانع باشد لکن آنچه باید توجه داشت اینکه معتمد چگونه می تواند فردی را که از نعمت دیدن و شنیدن محروم است به مفاد وکالت آگاه سازد و متقابلا فرد کور و کر که گنگ نیز میباشد رضایت خود از مورد وکالت یا سند تنظیم ابراز دارد چنین امری غیر ممکن یا بسیار سخت به نظر میرسد.

البته نظری بر این بود که معتمد وقتی بگوید به نحو مقتضی به او تفهیم نمودم ، راضی بود، کافی باشد لکن چنین امری عملا بعید به نظر می رسد و خلاف واقع خواهد بود .

با دقت در ماده 64 قانون ثبت نیز ملاحظه میشود که قانونگذار نیز این امر را از نظر دور نداشته و چنین تفهیم و تفهمی را غیر ممکن دانسته است. چرا که در ماده مذکور آمده است:

 (( در صورتی که طرفین معامله و یا یکی از آنها کور یا کر و گنگ و بی سواد باشند علاوه بر معرفین هریک از اشخاص مزبوره باید در معیت خود یک نفر از معتمدین خود را حاضر نمایند که در موقع قرائت ثبت و امضای آن حضور به هم رسانند مگر اینکه بین خود معرفین کسی باشد که طرف اعتماد آنها ست _ معتمد مزبور در مورد اشخاص کر و گنگ باید از جمله اشخاصی باشد که بتواند به آنها به اشاره مطلب را بفهماند در مورد این ماده مراتب در سندی که ثبت میشود و در ستون ملاحظات دفتر باید قید گردد .))

چنانکه ملاحظه میشود افراد کور با عبارت یا، از کر و گنگ و بی سواد جدا شده است یعنی حکم این ماده صرفا در موردی است که طرف معامله یا کور باشد یا کر و گنگ و بی سواد باشد و فردی که دارای مجموع این عوارض باشد حکمی در این ماده برای آن تعیین نشده است . چنانکه در ذیل ماده نیز گفته شده در مورد افراد کر و گنگ معتمد باید از جمله اشخاصی باشد که بتواند به اشاره بفهماند و اگر صرفا کور باشد باخواندن می شنود و قبول خود را به بیان گفته یا اگر توان سخن گفتن نداشته باشد به اشاره ابراز می دارد. 

لذا کسی را که مجموع این عیوب را دارا باشد تفهیم و تفهم آن  تغریبا غیر ممکن است .پس تکلیف چنین افرادی چیست ؟  

آیا چنین افرادی را می توان به علت سفه از اداره اموال محروم کرد و اداره اموال آنها را به قیم یا ولی سپرد ؟

 چنین افرادی را نمی توان سفیه یا محجور نیز دانست چرا که در سفه عدم رشد عقلی و فکری مانع از این قابلیت میشود و سفیه بمانند کودکی است  که نیک و بد را در اموال تشخیص نمی دهد ولی در فردی که محروم از بینایی و شنوایی و قدرت بیان است چنین خصیصه و تعریفی صدق نمی کند و هیچ جا نیز این عیوب را موجب سفه ندانسته اند لذا مراجع قضایی نیز در چنین مواردی حکم به سفه افراد نمی دهند .

همزمانی که در جستجوی پاسخ این مساله بودم در ملاقات استاد لطیف عباد پور ـ صاحب وبسایت حقوق فردا ـ در نشست وبلاگ نویسان ساری موضوع را طرح نمودم و در بحثی کوتا با ایشان جوانب امر را بررسی نمودیم و نهایتا جناب عباد پور این حقیر ار به ماده 104 قانون امور حسبی رهنمون کردند .

ماده 104 قانون امور حسبی (( کسی که در اثر کبر سن یا بیماری یا امثال آن از اداره تمام و یا بعض اموال خود عاجز شده می تواند از دادگاه بخواهد که برای اداره اموال او امین معین شود .))

[ سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱ ] [ ۱:۳۳ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب