دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

چنانکه در خبرها و وبلاگهای همکاران( اینجا ) ملاحظه نموده اید طرح اصلاحی از مواد قانون دفاتر اسناد رسمی به مجلس اعلام وصول گردید .

نکات جالب توجه و مثبتی در طرح مذکور ملاحظه میشود که هر یک از آنها در جای خود قابل بحث و تبادل نظر است .

لکن آنچه فی الحال قصد اشاره به آن است، راجع به یکی از تکالیفی است که تحت بند 9 در ماده 66 قانون دفاتربه تکالیف کانون سردفتران اضافه شده است که طبق آن یکی دیگر از تکالیف کانون سردفتران و دفتریاران (( تقسیم عادلانه کلیه اسناد ادارات و سازمانها و نهادها وشرکتهای دولتی ، شهرداریها ، بانکها و موسسات اعتباری خصوصی و دولتی از طریق کمیسوین تقسیم اسناد )) خواهد بود و نکته ی جالبتر در این بند قراردادن بانکها و موسسات اعتباری خصوصی تحت شمول تقسیم عادلانه اسناد است که کاری بسیار پسندیده به نظر میرسد .

لکن آنچه در تقسیم اسناد مهتر از خود تقسیم است ، ضمانت اجرای آن است. اگر چه به نظر میرسد در این طرح این قصد وجود دارد که با اصلاح ماده  38  قانون دفاتر اسناد رسمی و در نظر گرفتن مجازاتهایی همچون ممنوعیت از تنظیم انواع خاصی از اسناد برای مدتی معین ضمانت اجرایی برای تقسیم اسناد در نظر گرفته شود ولی باز تقسیم عادلانه اسناد از ضمانت اجرایی ضعیفی برخوردار خواهد بود و چه بسا دفاتری مدتی با تخلف از این بند مبالغ کلانی از تنظیم اسناد بانکی و دولتی نصیب خود نمایند و محرومیت آنان برای مدت شش ماه از تنظیم چنین اسنادی و حتی انفصال موقت آنان تنبیه و مجازات قابل توجهی در قبال منافع حاصل شده برایشان بشمار نخواهد آمد.

 لذا برای اینکه تقسیم اسناد به معنی واقعی خود اجرا شود به نظر یک راه مطمئن این است که بند 9 اضافه شده به ماده 66 قانون دفاتر در طرح ارائه شده بدین نحو یا مشابه آن تکمیل گردد :

 

 

ماده 66 قانون دفاتر اسناد رسمی : وظایف کانون به شرح ذیل است : 1 - ...

2 - ...

.... 9 _ تقسیم عادلانه کلیه اسناد ادارات و سازمانها و نهادها و شرکتهای دولتی ، شهرداریها ، بانکها و موسسات اعتباری خصوصی  و دولتی از طریق کمیسیون تقسیم اسناد .

تبصره : کلیه نهادهای مذکور و مشمول این بند مکلف به رعایت مصوبات کمیسیون تقسیم اسناد و تقسیم فوق الذکر هستند و در صورت تخلف و ارجاع و تنظیم سند خارج از مکانیزم تقسیم مصوب سند تنظیمی فاقد اعتبار اجرایی خواهد بود .

 

 

این امر باعث خواهد شد تا در تنظیم اسناد مشمول تقسیم کمترین اعمال نوذ صورت گرفته و  علاوه بر دفاتر اسناد رسمی، نهادها و ادارات مشمول تقسیم نیز دقت و توجه کامل در تقسیم و ارجاع اسناد خود مطابق مکانیزم تقسیم مصوب کانون نمایند و متوجه عواقب عدم رعایت آن باشند .

_____________________________

موضوع مرتبط : تقسیم اسناد یا داستان دو سردفتر .

[ پنجشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۱ ] [ ۱:۱٧ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب