دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

 
برای محاسبه مالیات عملکر سال 1394 و تسلیم اظهار نامه آن به چه نحوعمل می کنید؟


مطابق مواد اصلاحی ؟    یا      قانون سابق؟


طبق اصلاحات جدید ( سال 1394 ) در قانون مالیاتهای مستقیم. ضریب مالیاتی (30 درصد در آمد، موضوع فصل سوم ق . م . م قبل از اصلاح) برداشته شده است و شما باید از مجموع در آمد دفتر (مجموع تحریر اسناد و گواهی امضا و سایر خدمات) هزینه ها را (شامل : پاداش کارمندان و سهم دفتر یار و سایر هزینه ها مطابق ماده 148 اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم) کسر کنید و این محاسبه بر اساس خلاصه هزینه و درآمد موضوع بند پ ماده 6 آئین نامه ماده 95 اصلاحی ق . م . م صورت خواهد گرفت و حاصل این خلاصه را منهای معافیت مالیاتی نموده و از این حاصل طبق ماده131 اصلاحی مالیات خود را حساب کنید.
در حالی که در مواد و روش قبل از اصلاح : کل تحریر ضرب در  30درصد(ضریب مالیاتی) می شد و هزینه ها(پاداش کارمندان و سهم دفتریار که مجموعا 30 درصد در آمد می شد) از آن کم و حاصل منهای معافیت مالیاتی شده و از مطابق ماده 131 سابق مالیات محاسبه میگردید.


به نظر شما اظهار نامه امسال باید به کدام یک از روشهای فوق تسلیم شود؟

طبق تبصره ماده 97 اصلاحی ، تا استقرار نظام جامع مالیاتی، مواد152 و 153 و    154(روش علی الراس) به قوت خود باقی است .لذا بر اساس این تبصره ضریب مالیاتی فعلا برای عملکرد سال94 همان 30 درصد میباشد.
نرخ مالیاتی چطور؟ آیا نرخ مالیاتی بر اساس ماده 131 سابق اعمال خواهد شد یا ماده 131 اصلاحی؟
برخی معتقدند مطابق ماده 281 اصلاحی تاریخ اجرای قانون اصلاحی اول سال 95 است به جز در این موارد: 1_تسلیم اظهارنامه.2_ روش رسیدگی.3_ماده 272 و 4_نرخ مالیاتی .

یعنی طبق نظر مذکور امسال برای عملکرد سال 94 باید از روش علی الراس (تحریردفترخانه × 70درصد × 30 درصد) _ (معافیت مالیاتی) استفاده کرد و در حاصل، طبق استثناء ماده 281 اصلاحی از نرخ مالیاتی ماده 131 اصلاحی استفاده کرد که در تبعیت از این نظر و روش امسال برای تسلیم اظهار نامه عملکر 1394 نیازی به فرم خلاصه و هزینه موضوع بند پ ماده 6 آئین نامه ماده 95 اصلاحی ق . م. م نیست و، مالیات کمتری حتی نسبت به عملکرد سال 93 شامل حال سردفتران و دفتریاران خواهد شد!!!!

لکن نکته ای در خصوص ماده 281 اصلاحی به نظر میرسد اینکه در ماده مذکور از عبارت (..لکن صاحبان کلیه مشاغل که سال مالی آنها از 1394/1/1 و بعد از آن شروع میشود از لحاظ موارد چهار گانه فوق الذکر از جمله نرخ مالیاتی مشمول قانون جدید میباشند)که به نظر قانون گزار از  عبارت (مشاغلی که شروع سال مالی آنها 1394/1/1 و به بعد است ) گروه خاصی مد نظرش بوده تا استثنائات 4 گانه را شامل حال آنها نماید و نه همه صاحبان مشاغل را و به نظر مقصود او مشاغلی هستند که اولین سال کاری آنها اول سال 94 و به بعد است و صرفا این افراد از نظر نرخ مالیاتی و تسلیم و رسیدگی به اظهار نامه مشمول قانون جدید میشوند و الباقی افراد طبق حکم صدر ماده مشمول مقررات قبل از سال 95 و قبل از اصلاح هستند.
لذا در این برداشت دوم به نظر میرسد دفاتر طبق تبصره ماده 91 و طبق حکم کلی ماده 281 هم در تسلیم اظهار نامه برای عملکرد سال قبل، به روش علی الراس و هم در نرخ مالیاتی تابع قانون سابق میباشند و اظهار نامه عملکرد 94 طبق سال قبل باید تسلیم شود.
البته تصمیم عملی و اعلام سازمان امور مالیاتی در تعیین آخر خرداد به عنوان آخرین مهلت تسلیم اظهار نامه، نشان میدهد که این سازمان در تفسیر و برداشت ماده 281 اصلاحی از نظر اول تبعیت میکند.

[ پنجشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٥ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب