دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

بنا بر بخشنامه شماره 94/131438 مورخ 1394/8/5 معاونت امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ضرورت دارد صحت و اصالت وکالتهای تنظیمی خارج از کشور از وزارت امور خارجه یا دفاتر استانی آن استعلام شود و نیز درج کد ملی در وکالتهای تنظیمی نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ضرورت دارد و پذیرش وکالتهای فاقد شماره ملی از سوی دفاتر اسناد رسمی منع شده است .

 

[ یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

مطلبی راجع به حق الثبت و حق التحریر اسناد

از آراء کمیسیون وحدت رویه به مجموع مبالغ منجر قید شده در اسناد حق الثبت و حق التحریر تعلق خواهد گرفت.
در خصوص سؤال دفترخانه 332 تهران مبنی بر این که (آیا به مبلغ ودیعه درج شده در اسناد اجاره، حق الثبت و حق التحریر تعلق می گیرد؟) به شرح ذیل اظهارنظر گردید: «با توجه به بند 1 و 2 ماده 50 قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب 1354 به مجموع مبالغ منجز قید شده در اسناد اجاره از قبیل اجاره بها، ودیعه، شارژ و امثال آن نیز حق الثبت و حق التحریر تعلق خواهد گرفت» ـ حق التحریر براساس مبلغ مندرج در سند دریافت خواهد شد.
 در خصوص سؤال دفترخانه 111 تهران بدین شرح (با توجه به تعرفه مندرج در بند الف بخشنامه شماره 14849/3/1 مورخ 16/3/85 معاونت محترم قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر تعیین تعرفه حق التحریر اقرارنامه ها و تعهدنامه هایی که به طور منجز در آنها مبلغ درج می شود آیا آن بخشنامه شامل اسناد اقرار به افزایش یا وصول مهریه نیز می شود یا خیر؟) به شرح ذیل اظهارنظر گردید: «با توجه به بند الف بخشنامه شماره 14849/3/1 مورخ 16/3/85 معاونت محترم قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مبنی بر اعلام تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، در مورد اقرارنامه ها و تعهدنامه هایی که در آن منجزاً مبلغ درج می شود حق التحریر براساس مبلغ مندرج در سند دریافت خواهد شد». در مورد سؤال دفترخانه 15 خوی بدین شرح ( با توجه به ماده 51 قانون دفاتر اسناد رسمی نسبت به وجه التزام و وجه الضمان خواه رأساً موضوع سند باشد یا در ضمن معامله یا عقد دیگری شرط شده باشد و برای آن مالی به وثیقه گرفته نشده باشد حق الثبت وصول نمی گردد چون اسناد مذکور از حق الثبت معاف می باشند حق التحریر اسناد مذکور نیز بر اساس اسناد غیرمالی محاسبه و وصول می گردد یا خیر ؟ ) به شرح ذیل اظهار نظر گردید: «اصل بر تعلق حق التحریر به اسناد است و عدم تعلق آن نیاز به دلیل دارد و معافیت از حق الثبت دلیل بر معافیت از حق التحریر نمی باشد ». مورد سؤال دفترخانه 69 شهرکرد مبنی بر این که ( آیا افزایش یا کاهش یا بذل مهریه مشمول معافیت حق الثبت است و حق التحریر تنظیم اقرارنامه موارد مذکور بر چه مبنایی می باشد؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید: «با توجه به بند 151 مجموعه بخشنامه های ثبتی افزایش یا کاهش یا ابراء ذمه زوج از مهریه مشمول ماده 124 قانون ثبت بوده و مشمول حق الثبت نمی باشد و حق التحریر آنها شامل حق التحریر اقرارنامه بوده و ارتباطی به میزان مهریه ندارد» به افزایش، وصول یا ابراء از مهریه نیز مشمول ماده 124 قانون ثبت می باشد.
 در مورد سؤال سوم جامعه سردفتران آذربایجان شرقی بدین شرح (اقرارهای افزایش وصول یا بذل مهریه که با عنایت به بند 110 مجموعه بخشنامه های ثبتی از پرداخت حق الثبت نسبت به مأخذ مقرر در سند معاف می باشد آیا با توجه به اصلاح مواد 123 و 124 قانون ثبت، اقرارهای مذکور مشمول حق الثبت می گردد یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید: «باتوجه به ماده 2 قانون ازدواج چون نسبت به مهریه در تنظیم سند نکاحیه حق الثبت تعلق نمی گیرد لذا اقرار به افزایش، وصول یا ابراء از مهریه نیز مشمول ماده 124 قانون ثبت می باشد.

[ سه‌شنبه ٥ آبان ۱۳٩٤ ] [ ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feed



نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب