دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

ضمیمه مهرماه(شماره 9) ماهنامه حقوقی کانون منتشر شد

 

 

 

 

فراخوان نخستین همایش«نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی»؛ در ضمیمه مهرماه ماهنامه کانون.

به گزارش پایگاه اطلاع ­رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، ضمیمه مهرماه ماهنامه حقوقی کانون، در 48 صفحه حاوی گفتگوی اختصاصی با آیت­ الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد و اهداف،فراخوان و محورهای مقالات نخستین همایش«نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی»منتشرشد.

 

گفتگوی اختصاصی با فقیه و حقوقدان برجسته کشور آیت­ الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد؛ صفحات ویژه بزرگداشت ششم دی­ ماه (دویست و هشتاد و دومین روز سال) و نخستین همایش «نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی» با رویکرد «توسعه ثبت رسمی- ارتقاء نظم حقوقی»؛ ویژه­ نامه دفاتر اسنادرسمی و خدمات الکترونیک قضائی؛ گفتگو با ناصر بهبهانی سردفتر بازنشسته؛گزارش نحوه حضور رزمی ­کاران کانون در مسابقات جهانی ایتالیا و کسب درخشان­ ترین نتیجه کشورمان در این مسابقات؛بی­ واسطه(گذری و نظری به وبلاگ­های حوزه سردفتری)؛ گفتگو با مهندس بردیا صدرنوری سرپرست دفتر فناوری و اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور؛ گفتگو با حمیدرضا هادی­ پور معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی؛ نگاهی به زندگی مرحوم آیت­ الله شیخ محمود فرساد اردکانی نخستین سردفتر اسناد رسمی و ازدواج استان یزد (میراث ماندگار)؛ آئینه تلاش و نظرات مشورتی کمیسیون­ های دفتر حقوقی و معاضدت قضائی کانون، مطالب این شماره ضمیمه ماهنامه کانون را تشکیل می دهند.

 حقوقدانان،پژوهشگران و علاقمندان می­ توانند نشریه ضمیمه مهرماه کانون را از طریق کانون سردفتران و دفتریاران دریافت یا با مراجعه به پرتال کانون به نشانی www.notary.ir نسخه پی دی اف آن را دانلود کنند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به نقل از سایت کانون سردفتران و دفتریاران

[ شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

بنا بر دعوت ریاست محترم اداره ثبت اسناد و املاک قم ، جناب آقای جعفر کاظمی ، مقرر است در روز چهار شنبه ،( 12/7/1391 ) جلسه ای در سالن اجتماعات اداره کل ثبت اسناد و املاک استان قم با حضور مدیر کل ثبت ، بازرسان ثبت و یکی از اعضا دادگاه بدوی انتظامی دفاتر اسناد رسمی استان قم و تمامی سران دفاتر اسناد رسمی قم برگزار شود و حضور تمامی سران دفاتر یا کفیلان آنها در این جلسه الزامی است. اگر چه در این دعوت دستور جلسه مشخص نگردیده است لکن بنا بر اطلاعات واصله دستور این جلسه " تقسیم اسناد بانکی و دولتی " در استان قم است.

از این دست جلسات در استان قم بسیار برگزار گردیده است لکن تا کنون به نتیجه مطلوب در تقسیم عادلانه اسناد بانکی و دولتی منجر نگردیده است .

ظاهرا تفاوت این جلسه با جلسات دیگر در این است که این بار دعوت کنندگان و اداره کنندگان آن مدیران و بازرسان ثبت هستند و بنا بر اطلاعات موجود قصد این است که با قاطعیت بیشتری در خصوص تقسم اسناد در قم صحبت و راهکارهایی برای اجرای صحیح تر آن ارائه شود .

"تقسیم عادلانه اسناد دولتی و بانکی" از موضوعات بحث بر انگیزد چند سال اخیر در استان قم بوده است. مساله ای که با وجود مقررات و بخشنامه ها و دستور العملهای موجود نمی توان آن را به طور کلی نادیده گرفت وبه هر حال ادعاها  مطالباتی از سوی دفاتر اسناد رسمی مبنی بر عدم رعایت صحیح آن وجود دارد و متاسفانه به جهت نبودن ضمانت اجرای مناسب و فقد قاطعیت اعمال همین ضمانت اجرای ضعیف در رسیدگی به تخلفات ناشی از عدم رعایت آن از سوی مراجع مربوطه نیز، اجرای صحیح این موضوع عدالت محور را ناموفق و ناکام گذارده است.

به نظر می رسد در هرحال برای اتخاذ هر گونه تصمیم در خصوص تقسیم عادلانه اسناد بانکی و دولتی باید به نکات ذیل توجه نمود:

- تجربه نشان داده است که به جهت عدم تبعیت بانکها و ارگانهای دولتی از ادارت ثبت اسناد و املاک به جهت سلسه مراتب اداری، هر گونه تحکم به آنها و اجبار آنها به رعایت تقسم عادلانه اسناد ممکن یا آسان به نظر نمی رسد. لذا نباید به همکاری بانکها و ارگانهای دولتی امید و از آنها انتظار چندانی داشت.

- اگر چه اجبار و الزام دفاتر زیر مجموعه و متبوع ادارات ثبت بهترین راه برای رعایت تقسیم عادلانه اسناد بانکی و دولتی به نظر میرسد لکن ضمانت اجرای ضعیف مقرر در قوانین و نبود قاطعیت در اعمال همین ضمانت اجراهای ضعیف و طولانی شدن روند رسیدگی به تخلفات مربوطه و نیز تبعیض در گزارشات دفاتر و مجازاتهای در نظر گرفته شده، از موانع جدی اجبار دفاتر برای اجرای تقسیم عالانه اسناد میباشد. به نحوی که سالیان زیادی است که برخی دفاتر از طریق روابطی که با بانکها دارند بی هیچ واهمه ای سودهای کلانی از ثبت اسناد بانکی و دولتی برده اند وهنوز هم کوچکترین تخلف برای آنها گزارش یا مجازاتی در خصوص آنها اعمال نشده است در حالی که دفاتری با تخلفات کمتری در این خصوص در حال حاضر مستوجب انفصال موقت شده اند .

- آنچه بدیهی است هدف اجرای نسبی عدالت است نه تقسیم اسناد لذا در هر گونه تصمیم گیری در خصوص اتخاذ رویه ای جدید برای تقسیم اسناد باید درآمد و حق التحریر دفاتر لا اقل در شش ماهه اخیر در نظر گرفته شود و دفاتری را که در شش ماهه اخیر بالای بیست میلیون تومان حق التحریر ناخالص داشته اند باید حد اقل تا یک سال آینده از ثبت انساد بانکی و دولتی محروم نمود تعادل نسبی در حق التحریر دفاتر ایجاد شود .

- برخی پیشنهادهایی که برای تقسیم بهتر اسنادمی توان ارائه داد بدین شرح است

الف :بهتر است فردی زیر نظر مستقیم رئیس اداره ثبت ( به نحوی که هیچگونه وابستگی و فرمانبری از هیچ یک از دفاتر اسناد رسمی نداشته باشد) در اداره ثبت مستقر و به تقسیم اسناد مطابق ضوابط بپردازد و در قبال رئیس ثبت مسؤول و پاسخگو باشد لکن حقوق او از طریق تعداد یا تمامی دفاتر اسناد رسمی تامین شود. متذکر میشوم می توان این نیروی منتخب ثبت را از کارمندان غیر رسمی انتخاب و حقوق نسبتا مناسبی برای او در نظر گرفت وبرای اطمینان بیشتر از نحوه عمل او مبلغ متناسبی سفته یا تضمین دیگر از او برای جلوگیری و بازدارندگی از سوء استفاده احتمالی اخذ نمود.

ب : فردی زیر نظر مدیریت جامعه سردفتران یا از سوی تعدادی از سردفتران انتخاب و در محلی در اداره ثبت یا محل دیگر مستقر و طبق ضوابط به تقسیم و ارسال اسناد بپردازد .

ج - هر روز یک فرد از هر دفتر ( دفتر یار یا سردفتر ) در اداره ثبت یا محلی که برای تقسیم  ارجاع و تقسیم اسناد در نظر گرفته شده مستقر شود و نسبت به تقسیم اسناد بپردازد .

 د - برای جلب اعماد و همکاری بهتر بانکها و رعایت حال مراجعین و مردم بهتر است در چندین نقطه از شهر دفاتری به عنوان مرجع ارجاع و تقسیم اسناد معین شوند تا مراجعین به نزدیکترین مرجع مراجعه و نسبت به تایدییه تقسیم اقدام کنند.

اگر چه روش "د" از نظر جلب همکاری بانکها و رعایت حال مراجعین مناسب تر به نظر میرسد ولی روش " الف" از نظر اطمینان از رعایت تقسیم عادلانه تر و نبود اعمال نفوذ از سوی دفاتر مطمئن تر به نظر میرسد .

***

علی ای حال امید است با اتخاذ تدابیر جدید و موثر از سوی مسؤولان ثبت قم  و همکاری جدی دفاتر اسناد رسمی ،دفاتری که تاکنون بی بهره از تقسیم عادلانه اسناد بوده و با کمترین در آمدها بعضا حتی در تامین هزینه های اداره ی دفاتر خود نیز با مشکل مواجه هستند از موهبات تقسیم عادلانه اسناد بهره مند گردند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

موضوع مرتبط : http://35qom.persianblog.ir/post/25/

[ سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

نقل از پورتال کانون سردفتران و دفتریاران

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اطلاعیه

بنا براعلام دفتر توسعه فناوری واطلاعات سازمان ثبت اسناد واملاک کشور، سامانه جدید پرداخت الکترونیکی وجوه دردفاتر اسناد رسمی توسط شرکت پرداخت الکترونیک سامان به آدرس : sabt1.sep.ir   راه اندازی گردیده وآماده بهره برداری همکاران میباشد.

کلیه دفاتر اسناد رسمی درسراسر کشور میتوانند با نام کاربری ورمز عبورخود ( شماره ترمینال بدون درنظرگرفتن عدد 2 دراول شماره ترمینال )  نسبت به مشاهده کلیه تراکنش های مالی دفترخانه خود وهمچنین اصلاح فایل دفترخانه خود اقدام نمایند.

ازکلیه همکاران درخواست می شود تا به منظورآشنائی کامل با امکانات این سامانه ، پس ازورود به سیستم از گزینه " راهنما " فایل مربوطه را برداشته ومطالعه نمایند.

مجددا یادآورمی گردد که نام کاربری و رمزعبورشما بشرح فوق یکسان خواهد بود .

چنانچه شماره ترمینال شما  عدد 2555555 باشد ، نام کاربری ورمز عبور به صورت زیرتعریف می گردد :

نام کاربری :  555555

کلمه عبور : 555555

باتوجه به اینکه اطلاع رسانی موارد فوق ، صرفا ازطریق صندوق پستی همکاران درپرتال کانون صورت می گیرد ، ازکلیه همکاران درخواست می شود تا مراتب را به دیگر همکاران سردفتر ودفتریارکه تا کنون درپرتال کانون ثبت نام ننموده اند ، اطلاع رسانی کنند .

 

واحد فناوری اطلاعات کانون سردفتران ودفتریاران

[ دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

فرخنده زاد روز علی بن موسی الرضا علیه السلام، هشتمین پیشوای شیعیان جهان بر تمامی شیعیان و دوست دارانش مبارک باد .

 

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

ده حدیث از امام علی بن موسی الرضا علیه السلام:

 1 - عقل‌ شخص‌ مسلمان‌ تمام‌ نیست‌ ، مگر این‌ که‌ ده‌ خصلت‌ را دارا باشد : از اوامید خیر باشد ، از بدى‌ او در امان‌ باشند ، خیر اندک‌ دیگرى‌ را بسیار شمارد ، خیر بسیار خود را اندک‌ شمارد ، هرچه‌ حاجت‌ از او خواهند دلتنگ‌ نشود ، در عمر خود از دانش‌طلبى‌ خسته‌ نشود ، فقر در راه‌ خدایش‌ از توانگرى‌ محبوبتر باشد ، خوارى‌ در راه‌ خدایش‌ از عزت‌ با دشمنش‌ محبوبتر باشد ، گمنامى‌ را از پرنامى‌ خواهانتر باشد . سپس‌ فرمود : دهمى‌ چیست‌ و چیست‌ دهمى‌ ! به‌ او گفته‌ شد : چیست‌ ؟ فرمود : احدى‌ را ننگرد جز این‌ که‌ بگوید او از من‌ بهتر و پرهیزگارتر است.
 (تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 467)
2 - ایمان‌ یک‌ درجه‌ بالاتر از اسلام‌ است‌ ، و تقوا یک‌ درجه‌ بالاتر از ایمان‌است‌ ، و به‌ فرزند آدم‌ چیزى‌ بالاتر از یقین‌ داده‌ نشده‌ است‌ . (تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 469)
3 - پیوند خویشاوندى‌ را برقرار کنید گرچه‌ با جرعه‌ آبى‌ باشد ، و بهترین‌ پیوند خویشاوندى‌ ، خوددارى‌ از آزار خویشاوندان‌ است‌ .(تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 469)
4 - از نشانه‌هاى‌ دین‌ فهمى‌ ، حلم‌ و علم‌ است‌ ، و خاموشى‌ درى‌ از درهاى‌ حکمت‌است‌ . خاموشى‌ و سکوت‌ ، دوستى‌ آور و راهنماى‌ هر کار خیرى‌ است‌ . (تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 469)
5 - بخیل‌ را آسایشى‌ نیست‌ ، و حسود را خوشى‌ و لذتى‌ نیست‌ ، و زمامدار را وفایى‌ نیست‌ ، و دروغگو را مروت‌ و مردانگى‌ نیست‌ . (تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 473)
6 - به‌ خداوند خوشبین‌ باش‌ ، زیرا هرکه‌ به‌ خدا خوشبین‌ باشد ، خدا با گمان‌خوش‌ او همراه‌ است‌ ، و هرکه‌ به‌ رزق‌ و روزى‌ اندک‌ خشنود باشد ، خداوند به‌ کردار اندک‌ او خشنود باشد ، و هرکه‌ به‌ اندک‌ از روزى‌ حلال‌ خشنود باشد ، بارش‌ سبک‌ و خانواده‌اش‌ در نعمت‌ باشد و خداوند او را به‌ درد دنیا و دوایش‌ بینا سازد و او را از دنیا به‌ سلامت‌ به‌ دار السلام‌ بهشت‌ رساند .(تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 472)
7 - از حضرت‌ امام‌ رضا (علیه السلام) درباره‌ خوشى‌ دنیا سؤال‌ شد . فرمود : وسعت‌ منزل‌و زیادى‌ دوستان‌ .(بحار الانوار ، ج‌ 76 ، ص‌ 152)
8 - به‌ دیدن‌ یکدیگر روید تا یکدیگر را دوست‌ داشته‌ باشید و دست‌ یکدیگر رابفشارید و به‌ هم‌ خشم‌ نگیرید.(بحار الانوار ، ج‌ 78 ، ص‌ 347)
9 - ایمان‌ انجام‌ واجبات‌ و دورى‌ از محرمات‌ است‌ ، ایمان‌ عقیده‌ به‌ دل‌ واقرار به‌ زبان‌ و کردار با اعضاء تن‌ است‌. (تحف‌ العقول‌ ، ص‌ 444)
10 - هرکس‌ به‌ مؤمنى‌ گشایشى‌ دهد ، خدا روز قیامت‌ دلش‌ را گشایش‌ دهد . (اصول‌ کافى‌ ، ج‌ 3 ، ص‌ 286)


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ماخذ : ******

[ پنجشنبه ٦ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۸:۱۱ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

ششم دی­ماه، دویست و هشتاد و دوّمین روز سال است و برای کانون سردفتران و دفتریاران و دفاتر­اسناد­رسمی به­ عنوان دیرپاترین نهاد بخش خصوصی-حاکمیتی یادآور دویست و هشتاد و دومین آیه از سورۀ مبارکه بقره(آیه مُداینه).

به گزارش پایگاه اطلاع­ رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، این کانون با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن تاسی به کلام­ الله مجید و استعانت از حضرت صاحب­ الزمان(­اروحنا لمقدمه­ الفدا) و در لبیک به تاکیدات مقام معظم رهبری حضرت­ آیت­ الله­ العظمی­ خامنه­ ای که «هیچ چیزى از قانون بالاتر و عزیزتر نیست»، نخستین همایش«نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی» را در این روز برگزار خواهد کرد.

 

محورهای علمی و متن فراخوان کمیته علمی همایش به محض آماده شدن، از طریق پرتال کانون و صفحه اختصاصی همایش در پرتال به اطلاع خواهد رسید.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

یه نقل از سایت کانون سردفتران و دفتریاران .

[ یکشنبه ٢ مهر ۱۳٩۱ ] [ ۳:٢٢ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب