دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

اولین اجلاس سراسری سردفتران در 6 دی ماه 1391،  کاری بزرگ در فرصتی اندک

بنا بر اطلاعات موجود (در سایت کانون سردفتران و دفتر یاران و برخی وبلاگهای دیگر) مقرر است اولین همایش سراسری دفاتر اسناد رسمی با موضوع "تبیین جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی کنونی" در ششم دی ماه 1391 مصادف با روز سردفتر! برگزار شود و چنانکه معلوم است، گردهمایی مذکور برنامه ای گسترده خواهد بود که تاثیر به سزایی در تببین و اثبات جایگاه سند رسمی و دفاتر اسناد رسمی در نظم حقوقی کنونی خواهد داشت و با توجه به گستردگی و اهمیت آن فرصت باقیمانده تا همایش مذکور بسیار اندک به نظر می رسد و نظر به اینکه اطلاع رسانی راجع به آن محدود به انعکاس مختصر و اشاره در سایت کانون سردفتران و برخی وبلاگهای مرتبط میباشد، لذا در جدیت این برنامه تردید وجود دارد. چرا که اگر بناست برنامه ای با این اهمیت و گستردگی بر گزار شود تا کنون لا اقل باید فراخوانی از طریق یک اطلاعیه ی تلویزیونی آن هم در چندین نوبت از شبکه های سراسری منتشر میشد و از اندیشمندان و محققین این حوزه دعوت به همکاری می نمود، حال آن که نه تنها چنین نشده بلکه اکثریت  دفاتر نیز که محوریت موضوع را دارا میباشند از وجود چنین همایشی  بی اطلاع هستند.!!! 

[ شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ٢:٥۳ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

پذیرش اظهارنامه دفاتر اسناد رسمی بابت عملکرد 90 منوط به دریافت شماره اقتصادی جدید تا پایان آبان ماه 1391 میباشد.

مطابق توافق نامه خود اظهاری منعقده بین کانون سردفتران و دفتریاران و سازمان امور مالیاتی،برای تسلیم اظهارنامه عملکرد سال 1390 ، مقرر گردیده بود که پذیرش اظهارانامه های تسلیمی در تیر ماه 1391 منوط به ثبت نام جهت دریافت شماره اقتصادی جدید تا پایان آبان ماه 1391 میباشد .

 به نظر میرسد با توجه به مشغله کاری این امر، از سوی برخی از همکاران مغفول مانده است. چنانکه شخص بنده اخیرا و با یاد آوری یکی از همکاران متوجه و اقدام به این ثبت نام نمودم .

لذا یادآوری میشود تا دوستانی که اقدام بدین کار ننموده اند در اسرع وقت به( این آدرس )در سایت سازمان امور مالیاتی کشور، مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند .

[ دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱:٤٥ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

1 - در خلاصه معامله الکترونیک محلی برای درج شماره و تاریخ سند تنظیمی مشاهده نمی شود.

در ابتدای خلاصه معامله در قسمت شماره خلاصه معامله باید شماره نامه ( اندیکاتور دفتر خانه درج شود) و در جای دیگری نیز محلی برای شماره سند و تاریخ سند تنظیمی پیش بینی نشده است  وبا توجه به بخشنامه مربوطه ی اداره ثبت قم ( تصویر بخشنامه) که اعلام میدارد از تاریخ اعلام شده خلاصه معلامه به صورت دستی پذیرفته نمیشود لذا خلاصه الکترونیکی تنها وسیله برای اعلام مراتب انتقال به ثبت می باشد و نبود شماره سند و تاریخ آن به نظر یک نقص در این سیستم محسوب میشود .

( اضافه میشود بتاریخ 91/6/8) تنیجه نهایی چنانکه چناب مهدی از دفتر 4 سبزوار در قسمت کامنتها فرمودند، اینکه بهتر این است که در قسمت شماره خلاصه معامله شماره و تاریخ سند تنظیمی درج شود تا این مشکل مرتفع شود. با این وجود نبود محل مجزی برای شماره سند و اندیکاتور خلاصه معامله، نقص در این سیستم محسوب است .

 

2 - در ارسال خلاصه معامله برای اسناد رهنی نیازی به درج مشخصات معامل وراهن  نیست و فقط نام و مشخصات مرتهن به عنوان ذینفع در قسمت متعاملین نوشته میشود.


3 - عدم امکان درج ممیز(چه به صورت / یا . ) در قسمت جزء و کل سهم .

در ارسال استعلام الکترونیک در قسمت مربوط به جزء سهم و کل سهم در مشخصات مالک، وقتی جزء سهم داری اعشار و ممیز میباشد سیستم، ممیز چه به صورت (/) و چه بصورت ( . ) نمی پذیرد . مثلا هنگام درج 1.5 دانگ از ششدانگ در قسمت جزء و کل سهم عبارت به صورت 15 سهم از 6 درج میشود و نتیجه اینکه پاسخ و پیغام عدم مطابقت مقسم داده مبشود .

مشکلی که برای حل آن بیش از یک ساعت وقت صرف کردیم و طی مکالمات و تماسهای متعددی که با افراد متعددی از کارمندان بخش مربوطه ی ثبت قم برقرار شد نهایت این نتیجه حاصل شد که:

باید در قسمت جزء سهم عدد صحیح کمتر از میزان مالکیت که به صورت اعشاری است درج و در قسمت کل سهم کل سهم درج شود .( مثلا یک و نیم دانگ از ششدانگ  بصورت 1 سهم از 6 سهم درج شود) لکن در قسمت متن سهم عین مقسم و عبارت مندرج در سند نوشته شود ( مثلا یکدانگ و نیم مشاع از ششدانگ). 

_________________________________________________

پی نوشت : ساعت از سه بعد از ظهر گذشته و  من در دفترخانه برای آخرین بار سری به سامانه استعلام الکترونیک می زنم تا نتیجه بیش از یک ساعت کلنجار تلفنی خود با کارمندان ثبت و استعلامی که طبق راهنماییهای تلفنی کارمندان ثبت و به شرح فوق اصلاح و ارسال شده را ببینم. استعلام دارای پیغامی است.

(( مقسم اصلاح شود ))!!!!!!! و دیگر هیچ .

( اضافه میشود بتاریخ 91/6/8): نتیجه نهایی چنانکه جناب مهدی از دفتر 4 سبزوار در قسمت کامنتها فرمودند اینکه هنگام وجود اعشار در سهام، قسمت جزء و کل سهم خالی باشد و صرفا در قسمت متن سهم عین سهام مندرج در سند درج شود .

[ یکشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب