دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

اطلاعیه اداره امور مالیاتی استان قم

بنا بر اعلام اداره امور مالیاتی استان قم به اطلاع کلیه ی دفاتر اسناد رسمی و مودیان مالیاتی میرساند جهت دریافت پاسخ استعلام نقل و انتقال املاک، قبل از هر گونه مراجعه حضوری به اداره کل امور مالیاتی استان قم (واقع در خیابان امام خمینی) با تماس با تلفن گویای شماره 6610022 نسبت به اخذ نوبت و اطلاع از مدارک مورد نیاز اقدام و بر اساس نوبت تعیین شده مراجعه نمایند .

لازم به ذکر است در سیستم مذکور برای اخذ نوبت، داشتن کد رهگیری و وارد کردن آن از طریق این سیستم تلفنی الزامی است .

لذا شایسته است دفاتر اسناد رسمی هنگام صدور استعلام نقل و نتقال املاک مراجعین را از این امر مطلع نمایند .

 

[ دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٩:٥٢ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

چهل غروب غم انگیز گذشت

  چهل روز پیش(18 اسفند 1390) بود که دستگاه خود پرداز بانک ملی ( که از سوی شرکت پرداخت الکترونیک سامان پشتیبانی میشود ) در اثر اختلال پیش آمده در سیستم پرداخت ، مجموعا مبلغ دو میلیون و یکصد و پنجاه هزار ریال از یکی از کارتهای بانکی اینجانب بدون صدور هیچ گونه رسید و پیامی کسر نمود که بعد از وارسی حساب خود، متوجه این کسر گردیدم و اکنون بعد از گذشت چهل روز و با وجود تماسهای مکرر و مکاتبه با شرکت پرداخت الکترونیک سامان شعبه قم،با وجود قول مساعد شعبه مذکور بر بازگشت چند روزه وجوه کسر شده، هنوز خبری از عودت مبالغ ذکر شده نیست و خدای داند که چندین دفتر گرفتار این سرنوشت شده اند و باز خدای داند که این مبالغ ( که در صورت تعدد چنین تراکنشهایی مبالغ کلانی خواهد بود) در این مدت مدید در کجا به سر می برده و چه بر آنها گذشته است .

 

 

 

ضمن عرض تسلیت به کلیه عزیزانی که به این سرنوشت گرفتار شده اند درخواست می شود مراتب اعتراض خود را بدین امر، از طریق قراردادن کامنت در ذیل این پست و ذکر مبالغ از دست رفته خود، یا مکاتبه با شعب شرکت مذکور و انعکاس در وبلاگهای خود یا هر طریق دیگر اعلام نمایند، تا شاید ضمن اقدام جهت عودت وجوه برداشت شده از تکرار موارد مشابه جوگیری و نسبت به حل مشکلات این سیستم پرداخت، اقدام شود .

همچنین از پرداختیهای های حق التحریر فروردین ماه دفتر اینجانب نیز مبلع یک میلیون و پنجاه هزار ریال کسر واریزی به حساب اینجانب مشاهده گردید که بر خلاف هر ماه که در روز بیست و ششم کل پرداختیها به حساب دفتر واریز میشد در صورتحساب این دوره این اختلاف حساب وجود دارد لازم به ذکر است این اختلاف تنها با بررسی حساب مشخص شد و در صورتی که در کنترل حساب دقت لازم به عمل نمی آمد چه بسا هیچ وقت متوجه این کسر واریزی نمی شدیم .

لذا لازم گردید برای جلوگیری از تضرر بیشتر دفتر خانه، در واریز هر گونه حق التحریر از طریق برنامه فوق الذکر تجدید نظر به عمل آورم و مراتب کتبا به شعبه شرکت مذکور و اداره محترم ثبت استان منعکس خواهد شد . 


_______________________________

 

ضمنا با اطلاع میرسد شرکت مذکور اخیر اقدام به نصب نسخه جدید سیستم پرداخت دفاتر در دفاتر استان قم نموده است که نه تنها در نسخه جدید از مشکلات قبلی کاسته نشده بلکه مشکلات جدید دیگری نیز به این برنامه اضافه گردیده است از جمله عدم نمایش تراکنشها به ترتیب معرفی شده ( مثلا بر اساس شماره سند ) و نیز وقتی منوی پرداخت باز است باز کردن منوهای دگر غیر ممکن است و حتما باید منوی پرداخت ببندیم تا مثلا بتوانیم گزارش تراکنشها را ملاحظه و کنترل کنیم که در نسخه قبلی چنین معضلی وجود نداشت و یک سری ایرادات دیگر که اینجا مجال طرح آنها نیست .

[ دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

برای دانلود ارزش معاملاتی ( منطقه بندی ) املاک استان قم برای اجرا در سال 1391 از این آدرس استفاده کنید .

[ یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٤:٢٩ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

درسال 1310 شمسی به جهت وقایع تلخ و ناکامیهایی که برای استاد شهریار در تهران پیش آمد وی به نیشابور تبعید و پس از مدتی در اداره ثبت اسناد و املاک نیشابور و خراسان مشغول به کار شد . در اداره ثبت خراسان همکاری داشت که کار بایگانی پرونده ها را انجام میداد که به او سپهر بایگان می گفتند. استاد با تاثر از سپهر و کار او که مدام در حال بایگانی نمودن پرونده ها بود شعر زیبای (( سپهر بایگان )) را سروده است که ایهام گونه به آمدن و رفتن انسانها و بایگانی شدن پرونده عمر آنها یکی پس از دیگری اشارت دارد.

ذیلا این شعر زیبار را می خوانید ولی شنیدن آن با صدای خود استاد لطف دیگری دارد که برای شنیدن می توانید آن را از  اینجا دانلود کنید .

سپهر بایگان :

پیرم و گاهی دلم یاد جوانی می‎کند
بلبل شوقم هوای نغمه‎خوانی می‎کند

همتم تا می‎رود ساز غزل گیرد به دست
طاقتم اظهار عجز و ناتوانی می‎کند

بلبلی در سینه می‎نالد هنوزم کاین چمن
با خزان هم آشتی و گل‎فشانی می‎کند

ما به داغ عشقبازی‎ها نشستیم و هنوز
چشم پروین همچنان چشمک‎پرانی می‎کند

نای ما خاموش ولی این زهره‎ی شیطان هنوز
با همان شور و نوا دارد شبانی می‎کند

گر زمین دود هوا گردد همانا آسمان
با همین نخوت که دارد آسمانی می‎کند

سالها شد رفته دمسازم ز دست اما هنوز
در درونم زنده است و زندگانی می‎کند

با همه نسیان تو گویی کز پی آزار من
خاطرم با خاطرات خود تبانی می‎کند

بی‌ثمر هر ساله در فکر بهارانم ولی
چون بهاران می‎رسد با من خزانی می‎کند

طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند
آنچه گردون می‎کند با ما نهانی می‎کند

می‌رسد قرنی به پایان و سپهر بایگان
دفتر دوران ما هم بایگانی می‌کند

شهریارا گو دل از ما مهربانان مشکنید
ور نه قاضی در قضا نامهربانی می‎کند.

 

[ شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٢:۳٠ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

اعلام قیمتهای منطقه بندی جدید املاک استان قم، تغییر رویه ای پسندیده از سوی اداره امور مالیاتی استان قم .

از سال 1388 اداره امور مالیاتی قم رویه ای عجیب و ناعادلانه در خصوص اعلام قیمت منطقه بندی املاک و اخذ مالیات نقل و انتقال در پیش گرفته بود که بر اساس آن برای املاک دو قیمت منطقه بندی در نظر گرفته میشد که یکی به عنوان ماخذ مالیات نقل و انتقال قرار می گرفت که قیمت بسیار بالائی بود ( قیمتی که به قیمت واقعی املاک نزدیکتر بود )و بر اساس آن مالیاتهای گزافی( حدود 10 برابر بلکه بیشتر از مالیاتها در سایر نقاط کشور ) بر متعاملین قمی تحمیل میشد.

و قیمت منطقه بندی دومی نیز که همان قیمت اندک و ناچیز سابق بود، به دفاتر اعلام میشد که به عنوان ماخذ حق الثبت و حق التحریر ثبت اسناد قرار گیرد و این رویه بی عدالتی بزرگی در حق دفاتر اسناد رسمی بود و وقتی علت آن پرسیده میشد اعلام میشد که برای رعایت حال مردم و کاهش هزینه های تنظیم سند رسمی صورت گرفته است !!! 

تا پایان سال 1390 همین رویه ادامه داشت و نتیجه ی آن افزایش اسناد تنظمی بر اساس ماده 6 آئین نامه قانون تسهیل اسناد و بدون استعلام از اداره امور مالیاتی بود و نتیجه این امر نیز اولا فرار از پرداخت مالیات معاملات ولو به طور موقت بود و این اداره امور مالیاتی بود که برای وصول آنها بعد از تنظیم باید اقدام می نمود و ثانیا  چون  در اسنادی که با اعمال قانون تسهیل اسناد تنظیم شده بود در مراجعات بعدی خریداران، اداره ی امور مالیاتی، مالیات معاملات قبلی و جرایم متعلقه را نیز اخذ می نمود لذا باعث رواج هر چه بیشتر اسناد اصطلاحا وکالتی در معاملات املاک میشد و نهایتا اگر یکی از این وکلا قصد قطعی نمودن ملک را داشت در مراجعه به اداره امور مالیاتی کلیه مالیاتهای معوق و جرایم آنها بر این فرد تحمیل میشد و این نیز بدور از عدالت و انصاف بود .

در تغییر رویه ی جدید و پسندیده ای که در اداره امور مالیاتی استان قم رخ داد برای اعمال در سال 91، اولا قیمتهای منطقه بندی جدید که به عنوان ماخذ مالیات در نظر گرفته شده است ( آنطور که شنیده شده ) نصف قیمتهای منطقه بندی سابق( قیمتهایی که این چند ساله اعمال میشد) است و ثانیا همان مبلغ به عنوان ماخذ حق الثبت و حق التحریر نیز به دفاتر اسناد رسمی اعلام میشود که نفع سه جانبه ای بر این تصمیم مترتب خواهد بود .

الف : بهترین نتیجه ای که از این تصمیم حاصل شد در نظر گرفتن نفع مردم بود که این چند ساله برای معاملات املاک متحمل مالیات گزافی شدند که بدین ترتیب این مالیات تعدیل گردید و به نحو چشمگیری کاهش یافت .

ب : نتیجه دیگر آن به نفع اداره امور مالیاتی بود، بدین شرح که با این روش متعاملین رغبت بیشتری به مراجعه به اداره امور مالیاتی و پرداخت مالیات مربوطه خواهند یافت و نیز از تنظیم اسناد بدون استعلام اداراه امور مالیاتی که موجب بی سامانی در پرونده های مالیاتی مربوطه میشد جلوگیری خواهد شد .

ج : نهایتا آنچه به نفع دفاتر اسناد رسمی است این که با توجه به پر زحمت و پر مسوولیت بودن تنظیم اسناد انتقالات غیر منقول حق الثبت و حق التحریر متعلقه، با توجه به قیمت منطقه بندی جدید تا حدودی تعدیل و به نفع دفاتر اسناد رسمی خواهد شد .

***

لازم به ذکر است لوح فشرده قیمتهای جدید در اختیار جامعه سردفتران و دفتریاران استان قم قرار گرفته و در چند روز آینده در اختیار دفاتر متقاضی قرار خواهد گرفت لکن به توجه به کاهش چشمگیر مالیتاهای نقل و انتقال، به صلاح نزدیکتر است که دفاتر اسناد رسمی با اخذ مفاصاحسابهای مالیاتی اقدام به ثبت انتقالات غیر منقول نموده و حتی المقدور از اعمال ماده 6 آیین نامه قانون تسهیل اسناد ( با توجه به نتایج سوء این رویه که فوقا اشاره شد ) اجتناب کنند .

 

[ جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ۱:٢۱ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

یارو هــمسر نگـــرفتم که گرو بود سرم           تو شـدی مادر و من با هــمه پیری پســـرم

تو جگر گوشه هم از شیر بریدی و هنوز           من بیچاره هـمان عاشق خــونین جــگرم

خون دل میخورم و چشم نظر بازم جام         جرمم این است که صاحب دلو صاحب نظرم

من که باعشق نراندم به جوانی هوسی       هوس عشق و جوانی است به پیرانه سرم

پدرت گوهـر خود را به زر و سیم فروخت           پــدر عشــق بســــوزد کــه در آمـد پــدرم

عشق و آزادگی و حسن و جوانی و هنر           عـــجبا هــیچ نیارزید که بی ســیم و زرم

سیزده را همه عالم به در از شـهر ولی             من خـود آن سیزدهم کز همه عالم بدرم

تا به دیوار و درش تازه کــنم عهد قدیم               گاهی از کوچـه معشوقه خود می گذرم

خون دل موج زند در جگرم چون یاقوت               شــــهریارا چه کــنم لعلـــم و والا گــــهرم

 

 

[ پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٢:٥٥ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

در مسافرتهایی که برایم پیش می آید و از شهرهای مختلف که گذر می کنم ، در دور ترین شهر ها به شهر خود  هم که باشم وقتی چشمم به تابلوی آبی رنگ دفاتر اسناد رسمی همکاران که می افتد نا خواسته یک حس آرامش و امنیت به من دست می دهد و احساس میکنم که در این شهر و دیار نیز دوست و آشنا و خویشاوندی دارم و اگر دچار حس غربتی باشم از این حسم ناخواسته کاسته می شود .

یکی از خواسته های قلبی ام همواره بوده که در شهر و دیار خود امکانات و مکان و محلی مناسب و درخور فراهم کرده یا داشته باشم که اگر زمانی همکاری و دوستی گذرش به این شهر و دیار افتاد و از نظر محل اقامت در مضیقه بود، بتوانم پذیرای او بوده  تا خاطره ی نسبتا خوبی از مسافرتش برایش به یادگار بماند.

به نظر میرسد یکی از نیازهای امروزه ی جامعه سردفتری در اختیار داشتن اقامتگاههای مناسب و درخور، در جای جای کشورمان و یا لا اقل در شهرها و نقاط پر تردد برای همکاران می باشد به نحوی که با پرداخت کمترین هزینه ها و تحمل کمترین زحمتی ( همچون بسیاری از ارگانها و صنوف دیگر که همواره به حالشان غبطه می خوریم )همکاران بتوانند از امکانات آن بهره ببرند و در مسافراتهای خود به ویژه در ایام و اوقات تعطیل و فصول مسافرت کم ترین دغدغه را برای تهیه جا و محل استراحت خود داشته باشند .

نکته ی قابل ذکر اینکه با وجود احساس نیاز و ضرورت وجود چنین امکاناتی ، همواره به دنبال متولیانی از قبیل کانون سردفتران و دفتر یاران، سازمان ثبت یا قوه قضائیه برای این امر بوده ایم و انتظاراتمان متوجه چنین نهادهای بوده تا ما را هم ،مثلا ،همچون سایر پرسنل قوه قضائیه، تحت پوشش قرار دهند و از تسهیلات و امکاناتی که شامل حال آنها میشود، بهره ببریم .

اگر چه بعضا اقداماتی از سوی کانون محترم سردفتران و دفتریاران در انعقاد قرارداد با برخی اقامتگاهها یا هتلها در برخی استانها صورت می گیرد ولی آنگونه که باید و شاید از جهت تخفیفات اعمال شده و محل یا استان مورد نظر مقبول واقع نمی شود .

 لیک به نظر حقیر با توجه به تعداد دفاتر اسناد رسمی و پراکندگی آنان در کل کشور و ظرفیت و توانایی آنان، تحقق چنین امری کار شاقی نباید باشد به نحوی که دفاتر با هماهنگی و همکاری هم می توانند با سرمایه گذاریی نه چندان زیاد در نقاط مختلف کشور به ویژه شهرها و نقاط مسافر پذیر اقامتگاههایی مناسب احداث یا تملک نمایند که پذیرای همکارانشان در ایام مسافرت باشد . 

به عنوان مثال شاید در شهر قم وجود 20 الی 30 واحد اقامتی جمع و جور، جوابگوی همکاران میهمان باشد و با مشارکت و سرمایه گذاری حدودا 110 دفتر اسناد رسمی موجود در این استان احداث اقامتگاه به تعداد مذکور، ( به ویژه اگر در قالب شرکت تعاونی و با استفاده از تسهیلات بانکی و اعتباری اقدام به آن شود ) برای هر دفترخانه، کار پر هزینه ای نباید باشد و شاید هزینه چنین اقدامی برای هر دفترخانه از 4 - 5 میلیون تومان هم تجاوز نکند .

 

 

 

 

خصوصا اینکه هر دفترخانه به میزان مشارکت و سرمایه گذاری خود در مالکیت واحدهای مذکور سهیم خواهد بود و وجود چنین واحدهایی علاوه بر جوابگویی نیاز همکاران میهمان، به عنوان واحد اقامتی، این قابلیت را نیز می تواند داشته باشد که _ با حفظ و رعایت اولویت همکاران دفاتر اسناد رسمی _ به دیگر مسافران نیز اجاره داده شود و برای مشارکت کنندگان در آمد زا نیز باشد .

 

 

 

 

تحقق چنین امری با تصدی کانونها و جوامع و یا شرکت تعاونیها دفاتر اسناد رسمی در استانها و حتی تعدادی از دفاتر به صورت داوطلب و تشکیل شرکت تعاونیهای جدید می تواند امکان پذیر باشد و بنیان خیری خواهد بود برای این خانواده بزرگ در آینده ای نه چندان دور و آینده هایی دور تر .

نظر و پیشنهاد یا ایده ی شما چیست؟

[ سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ۱:٤٠ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

[ سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳٩۱ ] [ ٩:٢۳ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب