دفتر اسناد رسمی 35 قم
دفاتر اسناد رسمی، امور ثبتی و حقوقی

ترهین ملک دارای خیار شرط و حبس عمری.

پدری ملک خود را به فرزند خود صلح نموده با حفظ حق انتفاع و حق فسخ برای خود به صورت عمری. حال می خواهند با حفظ وضعیت موجود ملک را در رهن بانک قرار دهند و مسلما بانک هم می خواهد ملک به نحوی در رهن قرار گیرد که بتواند از طریق آن استیفاء طلب کند. تکلیف چیست ؟

در خصوص حق موجود برای پدر( مصالح) و ملکی به نام فرزند ( متصالح ) است ظاهرا مشکلی وجود ندارند و در قرارداد ذکر می شود مصالح و متصالح ( پدرو پسر) تمامی ملک را در رهن مرتهن قرار می دهند لکن در خصوص حق فسخی که برای مصالح وجود دارد تکلیف چیست؟ در صورتی که تکلیف آن معین نشود مصالح می تواند با اعمال حق فسخ خود مالکیت ملک را استرداد کند که در این صورت مرتهن متضرر می گردد.

دوستی بر این نظر بود که در قرارداد ترهین شرط شود که دارنده خیار فسخ ( مصالح) تا زمان فک رهن از خیار خود استفاده نکند.

نظر دیگری بر این بود که در قرار داد شرط شود که در صورت اعمال حق فسخ ملک کماکان در رهن باقی بماند. 

نظر اول با ماده959 قانون مدنی که می گوید (( هیچ کس نمی تواند به طور کلی حق تمتع و یا حق اجرای تمامی یا قسمتی از حقوق مدنی را از خود سلب کند .)) ساز گار تر است چرا که مفهوم مخالف ماده بر این است که به طور جزئی می توان حق اجرای تمام یا قسمتی از حقوق را از خود سلب کرد . از طرفی وقتی شخصی که این حق را دارد که خیار فسخ را کلا اسقاط نماید پس به طریق اولی سلب عدم اجرای آن برای مدتی مغایر قانون و اصول حقوقی به نظر نمی رسد .

لکن در نظر دوم ( که در صورت اعمال فسخ ملک کماکان در رهن بماند)در واقع مصالح مالی را که هنوز مالک آن نیست در رهن قرار می دهد و به نظر میرسد این نوعی تعلیق در ترهین بوده و موجب بطلان است .

چه روشهای دیگری به نظر شما می رسد که ملک موصوف را با بقای حق فسخ و با وضعیت موجود به نحو صحیح در رهن قرار داد.

 

[ یکشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]

گویند روزی در دربار پادشاهی هر کس تخصصی داشت او را استخدام دربار می کردند و از تخصصش استفاده می کردند . روزی غلامی مراجعه کرد و گفت تخصص من این است که افراد تشنه را از سیراب با یک نگاه تشخیص می دهم. فورا اورا به خدمت گرفتند و برای محک زدن و استفاده از تخصصش او را در ضیافت شامی که مدعوین زیادی حضور داشتند، در کنار مخزن آب نشاندند و گفتند هر کس تشنه بود بلا فاصله اشاره کن تا برایش آب ببرند. مدتی از ضیافت گذشت و  غلام هیچ کس را تشنه تشخیص نداد کم کم از گوشه و کنار مجلس حضار اشاره می کردند که تشنه ایم و آب می خواهیم ولی غلام وقعی نمی نهاد کم کم اعتراضات بیشتر شد و به صدا و فریاد آب خواستند ولی غلام انکار کرد و گفت همه دروغ می گویند و تشنه نیستند کار به جایی رسید که میهمانان از فرط عطش به سوی مخزن آب هجوم برده و برای نوشیدن آب از هم سبقت گرفته و سر و دست می شکستند .اینجا بود که غلام فریاد زد ببینید اینها تشنه اند.

حالا حکایت ما شده حکایت این میهمانان، تا وقتی که به جهت حفظ شان و منزلت جایگاه و صنف خود نجابت به خرج داده و اعتراضات ما به وضعیت معیشتی و پایین بودن عایدی دفاتر اسناد رسمی با وجود هزینه های سرسام آور و روز افزون  و کمر شکن در حد حرف و نوشته است ، گویی آقایان چنین استنباط می کنند که دروغ می گوییم و تشنه نیستیم و غافل از اینند که سرخی سیمای ما از سیلی است چرا که سردفتر زرد روی انگشت نما میشود . حالا ظاهراتا از فرط تشنگی هجوم نبریم و برای طلب اب سر و دست نشکنیم باورشان نخواهد شد که تشنه ایم و کاری نخواهند کرد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دیر زمانی است که حس میکردم دفتر بسی بی برکت است و هر چه صرفه جویی می کنیم باز هشتمان گرو نهمان است ، کمی دقیقتر که محاسبه می کنم میبینم آنچه برای سردفتر می ماند کمتر از حقوق دفتریار دفترخانه است وقتی اقساط خانه و ماشین را هم از آن کم می کنم واقعا به حال خودم تاسف می خورم و احساس غبن شدیدی به من دست می دهد خدا نیاورد روزی را که کشف شود در ثبت سندی اشتباهی رخ داده چرا که تاوان آن کمر خواهد شکست.  

 

[ سه‌شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ ] [ ناصر پیر محمدی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دفتر اسناد رسمی 35 قم سردفتر : ناصر پیر محمدی دفتریار : ابراهیم عباسی. نشانی : قم خ توحید نبش توحید 22. تلفن38816500 - 025 و 38825559 - 025 تاریخ تاسیس 15/1/1382. هدف این وبلاگ تبادل اطلاعات و نظرات با همکاران و خوانندگان. آنچه در این وبلاگ می آید، ( جز آنچه جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد)نظرات مدیر وبلاگ و در قسمت نظرات( کامنتها) نظرات شخصی کامنت گذارنده است و استنباط نهایی با توجه به تبادل نظرها با خوانندگان میباشد .
امکانات وب
RSS Feedنويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب